دکتر بامداد

۱۰ راه آسان برای خلاص شدن از شر جوش های ریش

جوش های ریش

فهرست مطالب

آیا جوش های دائمی آکنه را در زیر ریش خود تجربه می کنید؟ سپس، در اینجا چند خبر خوب برای شما وجود دارد. جوش های ریش غیر معمول نیست و در بین اکثر مردان دیده می شود. اینها به دلیل رشد مو یا عفونت باکتریایی اتفاق می افتد. اما در هر دو مورد، جوش های ریش به راحتی قابل درمان هستند. ادامه مقاله را بخوانید تا با 8 راه ساده از شر جوش های ریش خلاص شوید.

 

جوش های ریش دقیقا چیست؟

جوش ریش یا آکنه ریش اساساً برآمدگی های قرمز رنگ زیر ریش شما هستند. هر از گاهی بروز می کند و باعث ناراحتی می شود. از آنجایی که این برآمدگی ها در زیر ریش شما ایجاد می شوند، اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند. مگر اینکه جوش های ریش باعث درد شوند، درک اینکه پوست شما دچار آکنه شده است دشوار است.

معمولا این جوش ها فقط فولیکول های ملتهب مو هستند. در واقع، یا به دلیل رشد مو یا عفونت باکتریایی اتفاق می افتد. اگر آکنه ریش به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد شده باشد،ممکن است داخل خود چرک داشته باشند.

التهاب پوست و جوش ریشه

 

چرا جوش های ریش روی صورت شما به وجود می آید؟

اکثر مردانی که ریش دارند از روتین مراقبت از پوست خود غافل می شوند. در طول روز، موهای صورت آنها گرد و غبار، خاک و سایر ناخالصی ها را جمع می کند. علاوه بر این، ترشح بیش از حد روغن سبوم و تجمع عرق، پوست شما را به محل مناسبی برای رشد میکروب ها و باکتری ها تبدیل می کند. به طور طبیعی، این میکروب‌ها و باکتری‌ها باعث عفونت می‌شوند که منجر به ایجاد آکنه در زیر ریش شما می‌شود. همچنین اگر پوست مستعد آکنه دارید، احتمال ایجاد جوش های ریش بسیار بیشتر است.

در نهایت، روش ها و سبک های اصلاح شما می تواند دلیل ظاهر دائمی جوش ریش باشد. Pseudofolliculitis barbae یا برآمدگی تیغ یک مشکل رایج در بین مردان است. این یک اختلال التهابی مزمن پوست فولیکولی است. در اثر تراشیدن یا کندن مو اتفاق می افتد.

درمان جوش های ریش

چگونه از شر جوش های روی ریش خلاص شویم؟

 

۱- شستشوی منظم

یکی از دلایل اصلی آکنه ریش، عفونت باکتریایی است. این به دلیل سطح بهداشت ضعیف اتفاق می افتد. موهای صورت شما در طول روز کثیفی و گرد و غبار را جمع می کنند که از پوست شما نفوذ می کند و باعث عفونت باکتریایی می شود. به همین دلیل ضروری است که ریش خود را هر روز تمیز کنید.

درست مانند یک روال روزانه مراقبت از پوست، مردان نیز باید روتین مراقبت از ریش داشته باشند. آخر روز، وقتی صورت خود را می شویید، برای شستن ریش خود نیز کمی تلاش کنید. در حالی که شستشوی معمولی صورت شما به تمیز کردن ریش شما نیز کمک می کند، می توانید شامپو و نرم کننده ریش را نیز به عنوان روتین هفتگی اضافه کنید.

بیشتر بخوانید
پر کردن لب

۲- لایه برداری کنید

لایه برداری پوست به اندازه شستشوی معمولی مهم است. هنگامی که صورت خود را اسکراب می کنید، چربی بیش از حد سبوم، سلول های مرده پوست و کثیفی را از بین می برد. تشکیل عفونت باکتریایی و آکنه ناشی از باکتری را کاهش می دهد. لایه برداری پوست احتمال رشد موهای زیر پوستی را نیز کاهش می دهد. توصیه می شود حداقل دو بار در هفته پوست ریش خود را لایه برداری کنید.

۳- مرطوب کننده پوست

اگر پوست مستعد آکنه دارید، سعی کنید از یک مرطوب کننده با اسید سالیسیلیک در آن استفاده کنید. اسید سالیسیلیک برای درمان آکنه شناخته شده است.

۴-ریش خود را شانه کنید

در کنار تمیز کردن منظم ریش، راه دیگری برای پاک کردن گرد و غبار وجود دارد. هر روز هنگام بازگشت به خانه ریش خود را شانه کنید تا از شر خاک و گرد و غبار خلاص شوید. همچنین، اگر ریش بلندی دارید، شانه زدن به باز شدن موها نیز کمک می کند.

یک برس نرم می تواند به حذف سلول های مرده پوست و مواد زائد که منافذ را می بندد، کمک کند و موها را به بیرون از منافذ هدایت کند تا از به دام افتادن آنها جلوگیری کند.

برس زدن همچنین می‌تواند به رشد موها در یک جهت کمک کند و احتمال رشد موهای داخل را کاهش دهد. یک فرد ممکن است از یک برس مراقبت از پوست، یک برس صورت با موهای نرم یا یک شانه ی نرم استفاده کند.

جوش های ریش و روغن ریش

۵- استفاده از روغن ریش را محدود کنید

روغن ریش یک محصول رایج در بین مردان است. موهای صورت را نرم می کند و به ایجاد مدل ریش دلخواه شما کمک می کند. با این حال، بسیاری از مردان تمایل به استفاده بیش از حد از روغن ریش دارند. بیش از حد این روی پوست شما می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

اگر از روغن ریش بیش از حد استفاده کنید و بعد از شستشو آن را نشویید، روغن روی پوست شما باقی می ماند. چربی طبیعی پوست، باقی مانده روغن ریش و تجمع سلول های مرده پوست شما منجر به ایجاد جوش های ریش می شود.

اگر به دلیل سوختگی با تیغ، فولیکول‌های مو ملتهب شده‌اید، روزی سه بار به مدت 10 دقیقه از کمپرس گرم استفاده کنید. همچنین می توانید بعد از آن از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
درمان سلولیت در ولیعصر

 

۶-از استفاده ازماشین اصلاح  خودداری کنید

استفاده از ماشین اصلاح آسان است و در زمان بسیار صرفه جویی می کند. با این حال، همراه با سریع بودن، اغلب می تواند برای پوست شما خشن باشد. به خصوص برای پوست های حساس، تیغ برقی می تواند باعث التهاب پوست شود. ممکن است پوست شما را تحریک کرده و باعث قرمزی شود. شما می توانید از یک موبر برای اصلاح استفاده کنید، اما مطمئن شوید که ریش خود را قبل و بعد از آن به درستی تمیز کرده اید.

 

۷- تکنیک های اصلاح خود را تغییر دهید

آکنه ریش می تواند نتیجه روش اصلاح شما باشد. بسیاری از افراد ریش خود را به صورت خشک می تراشند که می تواند باعث ایجاد جوش شود. به جای اینکه قبل از دوش گرفتن ریش خود را بتراشید، سعی کنید هنگام دوش گرفتن ریش خود را اصلاح کنید. در آن زمان پوست شما به خوبی هیدراته می شود و موهای صورت نرم می شوند. بنابراین، به راحتی اصلاح می شود

و احتمال رشد جوش ها نیز کاهش می یابد. اگر در هنگام دوش گرفتن از اصلاح راحت نیستید، هر بار که اصلاح می کنید، از لوسیون یا روغن قبل از اصلاح استفاده کنید.

۸-از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که در حالی که پاک کننده شما موثر است، روی ریش و پوست شما خیلی خشن نباشد، زیرا این امر می تواند منجر به تحریک و شعله ور شدن آکنه ریش شود.

به دنبال پاک‌کننده‌ای باشید که آلوئه ورا در آن وجود داشته باشد، که به دلیل خواص آرام‌بخش آن و همچنین روغن درخت چای که به عنوان یک ضد باکتری و ضد قارچ نیز عمل می‌کند، شناخته شده است.

 

۹-اسید گلیکولیک را امتحان کنید

مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک با از بین بردن سلول های قدیمی از سطح پوست به لایه برداری پوست کمک می کند. گلیکولیک اسید یک آلفا هیدروکسی اسید است.

اسید گلیکولیک خطر ورود مجدد مو به پوست را کاهش می دهد.

این کار روند لایه برداری طبیعی پوست را سرعت می بخشد، به همین دلیل است که یک محصول اسید گلیکولیک می تواند به از بین بردن جوش های ریش کمک کند و ظاهری صاف تر به پوست بدهد.

 

۱۰-از اسکراب ها با احتیاط استفاده کنید

گاهی اوقات، یک اسکراب مکانیکی یا فیزیکی می‌تواند سلول‌های مرده پوست را که منافذ را مسدود می‌کنند و موها یی را که درون پوست محبوس نگه می‌دارند، از بین ببرد. این نوع از اسکراب های مراقبت از پوست ممکن است حاوی شکر، نمک، هسته های میوه آسیاب شده یا دانه های ریز باشد.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل برای انتخاب کرم پوست مخصوص شب مناسب

اسکراب ها ممکن است با از بین بردن فیزیکی سلول های مرده پوست، مواد زائد و موهای رشد کرده را آزاد کنند.

با این حال، برخی از اسکراب ها ممکن است پوست حساس را تحریک کنند. هنگامی که پوست فرد ملتهب یا تحریک شده است، ممکن است برای استفاده مناسب نباشند.

درمان جای جوش ریش

 

از یک دستمال گرم استفاده کنید

استفاده از یک پارچه گرم و مرطوب روی پوست می تواند به نرم شدن پوست و بیرون کشیدن موهای رشد کرده کمک کند، به خصوص زمانی که فرد آن را با گزینه دیگری مانند برس زدن ترکیب می کند.

گزینه های دیگر عبارتند از بخار دادن به منطقه در دوش آب گرم یا سونا.

 

سوالات متداول در مورد جوش های ریش

۱-ماندگاری جوش های ریش چقدر است؟

به طور معمول جوش های ریش تا دو هفته یا گاهی بیشتر باقی می مانند. از بین بردن جوش های ناشی از عفونت باکتریایی کمی دشوار است. به غیر از آن، برآمدگی های تیغ خود به خود بدون هیچ درمانی از بین می روند. در صورت بروز درد و ناراحتی، استفاده از محصولات ضد آکنه ممکن است کمک کننده باشد.

 

۲- آیا کوتاه کردن ریش باعث ایجاد جوش می شود؟

کوتاه کردن به تنهایی نباید مشکلی برای پوست شما ایجاد کند. با این حال، برآمدگی های تیغ ممکن است هر از گاهی رخ دهد. اما اگر قبل و بعد از اصلاح پوست خود را به درستی تمیز و مرطوب کنید، جوش های ریش قابل کنترل هستند.

 

۳- آیا جوش روی رشد ریش تاثیر می گذارد؟

جوش ها روی رشد ریش شما تاثیری ندارند. اگر پوستی عمیقاً زخمی شده باشد، ممکن است موهای صورت کمتر از سایر قسمت‌های صورت شما رشد کند. با این حال، آکنه کیستیک می تواند مشکلی در رشد ریش باشد. این امر جریان خون را به فولیکول های موهای صورت شما محدود می کند که ممکن است در رشد ریش شما اختلال ایجاد کند.

 

جمع بندی

عادات مراقبت از پوست شما تأثیر زیادی روی موهای صورت شما می گذارد. صرف نظر از نوع پوست شما، انجام چند مرحله اولیه مراقبت از پوست مانند پاکسازی، لایه برداری و مرطوب سازی ضروری است. به این ترتیب پوست شما سالم و بدون آکنه می ماند.

همچنین، مرتب کردن ریش مانند شامپو زدن و شانه کردن، باید یک مراسم ضروری برای جلوگیری از جوش های ریش باشد. به خاطر داشته باشید که جوش های خود را دستکاری  یا آنها را با ناخن نخارانید، زیرا ممکن است وضعیت پوست را بدتر کند.

 

 

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *