دکتر بامداد

درمان جوش عفونی

جوش عفونی

فهرست مطالب

همه چیز درباره جوش های عفونی و نحوه مقابله با آنها

همه ما در دوره‌ای از زندگی‌مان  داشتن جوش روی صورتمان را تجربه کرده‌ایم. این لکه‌های کوچک و غیر ملتهب معمولاً به دلیل مسدود شدن منافذ پوستی (چربی بیش از حد)، سلول‌های مرده پوست یا باکتری‌ها ایجاد می‌شوند. طبق یک نظرسنجی، آکنه یا “جوش” شایع ترین بیماری پوستی است.در صورت عدم مراقبت، جوش های شما می توانند توسط باکتری عفونی شوند. برای  کسب اطلاعات بیشتر در مورد جوش های عفونی و نحوه مقابله با آنها به مطالعه مقاله ادامه دهید.

جوش عفونی چیست و چه شکلی است؟

یک جوش عفونی یک جوش پر از چرک و دردناک روی صورت شماست. اگرچه جوش های عفونی چندان رایج نیستند، اما یک جوش معمولی می تواند با فشار دادن یا کندن عفونی شود. زخم باز جوش شما با باکتری های طبیعی ساکن پوست مانند پروپیونی باکتریوم آکنه، استافیلوکوکوس اورئوس و غیره عفونی می شود و به یک جوش عفونی تبدیل می شود.

درمان جوش عفونی

از بین بردن یک جوش عفونی روی صورت سخت است. یک جوش عفونی برجسته تر از جوش های معمولی است، زیرا قطر آن بزرگتر و رنگ قرمزتر است. این آکنه با التهاب و چرک قابل مشاهده نسبت به آکنه های معمولی زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. آکنه عفونی دردناک یا حساس به لمس است.

چه چیزی باعث عفونت جوش ها می شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که یک جوش ساده می تواند عفونی شود و به یک برآمدگی دردناک و پر از چرک تبدیل شود. برخی از علل شایع جوش های عفونی عبارتند از:

1. فشار دادن و دست زدن به جوش

ترکاندن و تحریک کردن شایع ترین دلایل عفونت جوش است. این کارها سطح جوش شما را باز می گذارند. بدون لایه محافظ بیرونی، جوش شما به راحتی عفونی می شود. حتی لمس کردن جوش ها با دست های نجس می تواند باکتری ها را به آنها منتقل کند و باعث عفونت شود.

2. عفونت های باکتریایی

استافیلوکوکوس اورئوس، که معمولا به عنوان استاف شناخته می شود، یک باکتری رایج است که باعث ایجاد جوش عفونی می شود. این باکتری ها به طور طبیعی روی پوست انسان یافت می شوند. باکتری دیگر، کوتی باکتریوم  (همچنین به نام پروپیونی باکتریوم شناخته می شود)، باعث عفونت جوش می شود و می تواند منجر به یک بیماری شدید شود. همانطور که منافذ شما مسدود می شود، باکتری ها در آنجا تکثیر می شوند و باعث ایجاد جوش عفونی می شوند. این باکتری ها به طور طبیعی روی پوست انسان نیز وجود دارند.

چگونه جوش عفونی را درمان کنیم؟

راه های مختلفی برای خلاص شدن از شر جوش های عفونی وجود دارد. در این قسمت 7 راه کلیدی برای درمان آنها آورده شده است:

1. درمان جوش عفونی و جای جوش

اگر قبلاً جوش عفونی خود را بیرون آورده اید، آن را مانند یک زخم باز وبدون پماد آنتی بیوتیکی برای جلوگیری از عفونت و سرعت بخشیدن به زمان بهبود در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
درماپن در ولیعصر

می‌توانید از غلظت بالایی از بنزوئیل ، اسید سالیسیلیکیا رزورسینول برای التیام برآمدگی‌های متورم و دردناک روی صورت استفاده کنید. بنزوئیل پراکسید می تواند باکتری هایی که باعث التهاب می شوند را از بین ببرد. از طرف دیگر، داروهای لکه بینی حاوی کافور، رزورسینولیا گوگرد، روغن اضافی را جذب کرده و به خشک شدن سریع جوش عفونی کمک می کند.

اگر داروهای گیاهی را ترجیح می دهید، روغن درخت چای یک راهکار طبیعی برای مبارزه با آکنه با خواص ضد باکتری است.

جوش عفونی

2. دستگاه لیزری پاک کننده آکنه

دستگاه های لیزری درمان آکنه از نظر علمی و بالینی ثابت شده اند که باکتری P. acnes را از بین می برند. بنابراین، می‌توانید از دستگاه‌های لیزری پاک‌ کننده توسط FDA برای درمان آکنه‌های خفیف تا متوسط ​​خود استفاده کنید. اینها دستگاه های قابل حمل وبا باتری هستند که باکتری های عامل عفونت را از بین می برند و جوش عفونی شما را التیام می بخشند.

3.  پچ هیدروکلوئیدی

این یکی دیگر از گزینه های درمانی موثر برای جوش های عفونی پوسته شده شما است. یک چسب هیدروکلوئیدی اساساً یک باند ریز و نقطه‌ای شکل است که در طول شب  جوش و درد آن را تسکین می‌دهد. این تکه ها مایع و چرک اضافی را از آکنه عفونی خارج می کنند، آن را خشک می کنند و به بهبود سریع آن کمک می کنند. همچنین آکنه آلوده شما را تمیز و پوشانده نگه می دارد و از لمس آن جلوگیری می کند.

4.  کمپرس سرد

کمپرس سرد با کیسه یخ می تواند التهاب و درد جوش های عفونی را تسکین دهد. کمپرس یخ مکرر می تواند به کاهش تورم و ایجاد احساس بهتر کمک کند.

5 . کمپرس گرم

مانند کمپرس سرد، کمپرس گرم نیزیک گزینه موثر برای درمان جوش های متورم و سر سفید است. به جای فشار دادن و بیرون آوردن عفونت درون آن، می توانید از کمپرس گرم استفاده کنید تا به ترشح چرک کمک کند. فقط بایدیک دستمال تمیز با آب گرم بردارید، جوش را فشار دهید و دستمال گرم را به آرامی روی جوش متورم فشار دهید. برای نتیجه بهتر، این روش را چند بار در روز تکرار کنید.

6 . به یک متخصص پوست مراجعه کنید

وقتی همه چیز جدی به نظر می رسد، عاقلانه است که با یک متخصص پوست مشورت کنید. متخصص پوست فرد مناسبی برای کمک به درمان عفونت و جلوگیری از جوش های بعدی است. در صورت نیاز، آنتی بیوتیک های مناسب را نیز برای از بین بردن عفونت تجویز می کنند.

بیشتر بخوانید
۱۰ راه آسان برای خلاص شدن از شر جوش های ریش

علاوه بر این، اگر به دنبال یک راه حل سریع هستید، پزشک می تواند تزریق کورتیزون را انجام دهد. تزریق کورتیزون می تواند به بهبود سریعتر جوش در عرض چند ساعت نسبت به چند روز کمک کند.

7 . از بروز جوش های عفونی در آینده جلوگیری کنید

اگر به جمله‌ی پیشگیری بهتر از درمان است اعتقاد دارید،یک رژیم مراقبت از پوست با اسید سالیسیلیک بهترین گزینه برای شما است. اسید سالیسیلیک می تواند از تشکیل جوش های عفونی جلوگیری کند. این ماده شیمیایی به پوست شما نفوذ می کند و سلول های مرده پوست را که ممکن است منافذ پوست شما را مسدود کرده و منجر به تشکیل زیت شود، از بین می برد.

عوارض جوش عفونی چیست؟

هنگامی که یک جوش عفونی می شود، ممکن است باعث ایجاد اسکار دائمی شود. یک جوش پوست عفونی همچنین می تواند جوش های معمولی مجاور را آلوده کند و باعث ایجاد شرایط شدیدتر شود. حتی برخی افراد پس از پاک شدن پوست، تغییراتی در رنگدانه (روشن یا تیره) در محل آکنه عفونی شده تجربه می کنند.

در موارد شدید، برای از بین بردن باکتری های عامل عفونت، به درمان های تهاجمی بیشتری نیاز دارید. در غیر این صورت ممکن است اسکارهای عمیق و دائمی روی صورت خود داشته باشید.

عکس جوش به شدت عفونی از نزدیک

چه مدت طول می کشد تا یک جوش عفونی از بین برود؟

زمان بهبودی جوش ها بسته به شدت و نحوه درمان آن ها بسیار متفاوت است. به طور کلی، جوش های عفونی ممکن است تا شش هفته طول بکشد تا به طور کامل از بین بروند. هنگامی که برجستگی های کوچکتر وتکی روی پوست دارید، ممکن است تنها چند روز طول بکشد تا بهبود یابند و ناپدید شوند. با کمک یک متخصص پوست و درمان بالینی تهاجمی می توانید جوش های خود را سریعتر ناپدید کنید.

آیا باید چرک را از جوش بیرون بیاورید؟

فشار دادن یا بیرون آمدن جوش عفونی و متورم شما می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. این کارخطر عفونت بیشتر را افزایش دهد و ممکن است منجر به زخم دائمی شود. بیرون کشیدن چرک ممکن است به شما در تسکین درد کمک کند اما یک اسکار عمیق و دائمی ایجاد کند. همچنین می تواند عفونت شما را بدتر کند.

آیا یخ به جوش های عفونی کمک می کند؟

استفاده از یخ روی جوش های عفونی یکی از راه های موثر برای کاهش التهاب و تسکین آن است. طبق یک مطالعه، استفاده از یخ می تواند به کاهش تورم و درد آکنه عفونی کمک کند.:

بهترین راه برای استفاده از کیسه سرد یا تکه یخ این است که آن را در یک تکه پارچه تمیزیا حوله کاغذی بپیچید و آن را روی ناحیه متورم فشرده کنید. آن را به مدت 5-10 دقیقه بمالید. برای بهترین نتیجه، می توانید این روند را دو بار در روز با حداقل 10 دقیقه فاصله بینآن ها تکرار کنید.

بیشتر بخوانید
7 مورد از فواید استفاده روزانه ماسک گوجه فرنگی
درمان جوش عفونی

چه زمانی در مورد جوش های عفونی با پزشک مشورت کنیم؟

به طور کلی، جوش ها در مدت کوتاهی خود به خود ناپدید می شوند. اما در موارد زیر نباید تورم جوش عفونی را نادیده بگیرید،

 زمانی که:

  1. آنها بسیار بزرگ یا دردناک هستند.
  2. زمانی که جوش های بیرون زده خشک نشدند و به ترشح ادامه می دهند.
  3. باعث ایجاد ضربان عمیق زیر پوست می شود و این باعث آزار شما می‌شود.
  4. آنها حتی پس از 4-6 هفته درمان خانگی از بین نرفته‌اند.
  5. با علائم عفونت شدید مانند تب، تهوع، استفراغ و غیره همراه است.
  6. به علائم سرطان پوست شباهت دارد

اگر جوش های عفونی را درمان نکنید چه اتفاقی می افتد؟

معمولاً جوش ها در عرض چند هفته به خودی خود درمان می شوند. با این حال، بدون درمان خانگی یا درمان های بالینی مناسب، عفونت ناشی از جوش های شما ممکن است گسترش یافته و شدید شود.

آیا میدانستید؟

سهل انگاری طولانی مدت می تواند منجر به ایجاد آکنه کیستیک شود. این جوش های التهابی تهاجمی باعث ایجاد برجستگی های دردناک و پر از چرک در عمق پوست می شوند.

چگونه تورم صورت ناشی از جوش های عفونی را کاهش دهیم؟

هم کمپرس گرم و هم کمپرس سرد می تواند برای کاهش تورم صورت ناشی از زیت های عفونی مفید باشد. استفاده از کمپرس سرد با تکه یخ به مدت چند دقیقه می تواند التهاب و درد را نیز به حداقل برساند. کمپرس سرد یا گرم و به دنبال آن استفاده از پماد یا لوسیون پراکسید بنزوئیل 2 درصد می‌تواند تسکین سریع‌تری ایجاد کند.

آیا جوش های عفونی می توانند باعث تورم غدد لنفاوی شوند؟

در صورت عفونت شدید، جوش ها حتی می توانند باعث تورم غدد لنفاوی شوند. هنگامی که یک جوش آلوده به عمق پوست شما می رسد، می تواند باکتری های سمی را بیرون بکشد. در چنین حالتی، غدد لنفاوی نیز توسط باکتری های مهاجم عفونی می شوند و التهاب نشان می دهند.

عکس جوش عفونی

جمع بندی

یک جوش معمولی  می تواند تنها با دست زدن، فشار دادن آن با دست های آلوده به یک برآمدگی دردناک و متورم تبدیل شود. یک جوش عفونی نه تنها باعث درد یا التهاب می شود، بلکه می تواند منجر به جای زخم و  تغییر رنگدانه دائمی پوست شود. با رعایت نکات احتیاطی ساده و درمان به موقع می توانید به راحتی از شر جوش های عفونی خلاص شوید.

شناخت نوع پوست شما همچنین می تواند به شما در درک علت جوش های عفونی کمک کند. بر این اساس، استفاده از محصولات مناسب بهداشتی می تواند به تسکین شما کمک کند.

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *