دکتر بامداد

توصیه های مراقبت پس از تزریق فیلر

پس از تزریق فیلر

فهرست مطالب

پیروی از دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت‌های پس از تزریق فیلر بسیار مهم است. بلافاصله پس از تزریق فیلر ممکن است متوجه یک یا چند مورد از موارد زیر شوید:

 1. تورم
 2. کبودی
 3. جای تزریق سرنگ فیلر
 4. عدم تقارن
 5. خارش در ناحیه

عوارض فوق پس از تزریق فیلر رایج است و باید طی چند روز تا چند هفته آینده برطرف شود. نتیجه نهایی تزریق فیلر در حدود 4 هفته پس از درمان مشاهده می شود. شما می توانید برای بررسی و دستیابی به نتایج مورد انتظار (درمان های بیشتری نیاز است یا خیر)، توسط پزشک ویزیت شوید.

 • بلافاصله پس از تزریق فیلر صورت شما تمیز می شود.
 • به مدت 6 ساعت نباید صورت خود را لمس کنید.
 • پس از 6 ساعت پوست خود را با آب و یک پاک کننده ملایم تمیز کنید.

پس از تزریق فیلر

مواردی که باید پس از تزریق فیلر از آنها اجتناب کنید

 1. در چند شب اول از فشار روی نواحی تحت درمان خودداری کنید (یعنی خوابیدن به پشت ممکن است)
 2. به مدت 24 ساعت از ورزش های شدید خودداری کنید.
 3. از مصرف الکل به مدت 24 ساعت اجتناب کنید
 4. به مدت 24 ساعت از درمان AHA، رتینول/ویتامین C یا آرایش مبتنی بر روغن استفاده نکنید
 5. تا دو هفته پس از درمان از انجام فیشال، لایه برداری گلیکولیک یا AHA، درمان های مبتنی بر IPL یا انرژی و میکرودرم ابریژن خودداری کنید.
 6. لطفاً قبل از انجام سایر درمان های صورت در این مدت با پزشک خود مشورت کنید.

مسکن درد

معمولاً پس از تزریق فیلردرد خفیف و گاهی متوسط ​​احساس می‌شود. مناطقی مانند چانه و لب ها می توانند بسیار دردناک باشند. پزشک شما ممکن است برای تسکین درد داروی های مسکن نظیر استامینوفن تجویز کند.

تسکین تورم

در روز درمان هر ساعت یک بار کمپرس خنک را به مدت 10 دقیقه قرار دهید (یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید). استفاده از کمپرس خنک به طور منظم در 24 ساعت اول پس از تزریق فیلر ممکن است به کاهش میزان تورم کمک کند.

تسکین کبودی

بیمارانی که آسپرین، روغن ماهی یا سایر داروهای مرتبط با افزایش کبودی مصرف می‌کنند، ممکن است خطرشان را افزایش دهند. برای درمان کبودی، درمان‌های بدون نسخه از جمله برودرم و هیرودوئید نیز تجویز می شود.

لیزر عروقی نیز گزینه ای برای درمان کبودی است. برخی از بیماران بروملین را به عنوان پیشگیری کننده برای کبودی مصرف می کنند.

ماساژ

ماساژ نواحی پرکننده ممکن است توسط پزشک توصیه شود یا خیر؟ پس از رفع درد و حساسیت به لمس و در صورت توصیه پزشک، می توان از ماساژ ملایم استفاده کرد.

تبخال پس از تزریق فیلر   

احتمال کمی وجود دارد که تزریق فیلر سبب شیوع تبخال صورت یا لب در بیماران بدون سابقه قبلی تبخال شود. برخی از بیماران از داروهای ضد ویروسی برای کمک به کاهش خطر تبخال استفاده می کنند. اگر پس ازتزریق فیلر دچار تبخال شدید، باید به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
توصیه های پزشکی بعد از بوتاکس

بررسی زیبایی شناختی

بررسی نتایج فیلر پوستی باید در 4 هفته انجام شود (به جز موارد اورژانسی زیبایی مانند عفونت یا انسداد عروقی که باید فورا مورد بررسی قرار گیرند)

بررسی نتیجه قبل از 4 هفته مفید نیست زیرا اغلب مقدار کمی تورم هنوزدر لب یا صورت شما وجود دارد، بنابراین تا زمانی که این تورم برطرف نشود نمی توان نتایج را قضاوت کرد. این امر به ویژه ببرای بررسی  تقارن مهم است. تقارن نباید قبل از 4 هفته بررسی شود.

تمدید تزریق فیلر

درمان مجدد باید در هر زمانی بین 1 تا 6 ماه پس از اولین درمان انجام شود. هنگامی که پیک فیلر به دست آمد، و بیمار ممکن است سالی یک بار فیلر مصرف کند.

مراقبت های پس از تزریق فیلر لب

مراقبت های پس از فیلر لب به این صورت است که:

هنگامی که به  لب ها ی شما فیلرتزریق می شود، لب بالایی بیشتر از لب پایین متورم می شود و اغلب بیماران فکر می کنند که  به لب بالایی آنها  فیلرزیادی تزریق شده است. هنگامی که تورم لب‌ها کم شذ، متوجه می‌شوند که اینطور نیست. لب بالایی گرم است.

به محض رفع تورم،  لب بالا کوچکتر از لب پایین است (مگر اینکه بیمار درخواست لبی غیرطبیعی داشته باشد).

پس از تزریق فیلر

سوالات متداول مراقبت های پس ازتزریق فیلرها:

پرکننده های پوستی یک درمان زیبایی غیرجراحی برای حجم دادن به نواحی صورت است که ظاهری شاداب و جوان تر به آن ها می بخشد.

اگر به تازگی فیلرهای پوستی مصرف کرده‌اید یا به فکر انجام این درمان هستید، تمام توصیه‌های مراقبت‌های پس از تزریق فیلر را در ابتدای مقاله مطالعه فرمایید.

 سوالات متداول مراقبت های پس از تزریق فیلر لب

قبل از اینکه به سوالات فردی شما پاسخ دهیم، در اینجا یک مرور کلی از آنچه می توانید پس از تزریق فیلرهای لب و پوست انتظار داشته باشید آورده شده است:

تا چه زمانی تورم و کبودی خواهید داشت؟

شما یک تا دو روز تورم و پنج تا هفت روز کبودی خواهید  داشت.

ماندگارفیلر شما چقدر است؟

فیلرهای لب شش تا نه ماه ماندگاری دارند.

 و فیلرهای صورت دوازده تا هجده ماه ماندگاری دارند.

سوالات متداول فیلر های صورت و لب:

آیا می توانم قبل یا بعد از تزریق فیلر پوستی مسکن مصرف کنم؟

توصیه می‌کنیم قبل و بعد از عمل از مصرف مسکن‌های ضد التهابی خودداری کنید، زیرا می‌توانند خون را رقیق کرده و خطر قرمزی، تورم، خونریزی و کبودی را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید
توصیه های بعد از کاشت ابرو

ایبوپروفن و آسپرین شناخته شده ترین داروهای ضد التهابی هستند. با این حال، در طول مشاوره، بهتر است که به پزشک خود اطلاع دهید چه دارویی مصرف می‌کنید تا بتواند در مورد موارد منع مصرف احتمالی (موقعیت‌هایی که باید از مصرف دارو خودداری کنید) شما را آگاه کند.

اگر پزشک شما از کرم بی حس کننده موضعی استفاده کرده باشد، طبیعی است که احساس کنید با از بین رفتن اثرات این کرم، درد بدتر می شود.

آیا می توانم بعد از تزریق فیلر پوستی ورزش کنم؟

توصیه می کنیم قبل از انجام هر گونه ورزش سنگین حداقل یک هفته پس از پرکننده های پوستی صبر کنید – این کار از خطر عفونت جلوگیری می کند.

در این مدت نباید هیچ ورزش سنگینی انجام دهید، اما توصیه می کنیم از یوگا نیز اجتناب کنید. این به این دلیل است که موقعیت‌های معکوس مانند پایه‌های سر می‌تواند خطر کبودی و تورم شما را افزایش دهد.

چه مدت بعد از تزریق فیلر پوستی می توانم الکل بنوشم؟

اگرچه نوشیدن الکل بر نتایج دراز مدت داشتن پرکننده های پوستی تأثیر نمی گذارد، اما می تواند کبودی و تورم را افزایش دهد. بهتر است حداقل دو روز پس از درمان از مصرف الکل خودداری کنید.

چه مدت پس از مصرف پرکننده های پوستی می توانم سوار هواپیما شوم؟

بعد از استفاده از پرکننده های پوستی نباید هیچ مشکلی در پرواز وجود داشته باشد. اگرچه نگرانی هایی وجود دارد که تغییر فشار هوا در کابین هواپیما می تواند تأثیری داشته باشد، اما هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد.

چه مدت پس از مصرف فیلرهای آرایشی می توانم آفتاب بگیرم؟

تا یک هفته پس از درمان از آفتاب گرفتن، آفتاب گرفتن و گرمای شدید (مانند سونا و حمام ترکی) خودداری کنید. اگر زیر آفتاب می روید، همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

همچنین باید تا یک هفته پس از درمان از قرار دادن پوست در معرض سرمای شدید خودداری کنید.

چه مدت پس از مصرف پرکننده های پوستی می توانم صورتم را لمس کنم؟

حداقل تا شش ساعت پس از درمان، ناحیه تحت درمان را لمس یا مالش ندهید. پس از آن می توانید به آرامی ناحیه مورد نظر را تمیز کرده و آرایش سبک انجام دهید.

آیا می توانم بعد از فیلرهای پوستی سیگار بکشم؟

بله، می توانید بلافاصله پس از مصرف فیلر (از جمله فیلرهای لب) سیگار بکشید. با این حال، سیگار کشیدن به شدت برای سلامتی شما مضر است و اگرچه مستقیماً بر نتایج درمان تأثیر نمی گذارد، اما همچنان پوست شما را خشک و پیر می کند.

بیشتر بخوانید
توصیه های پزشکی بعد از بوتاکس

سیگار کشیدن رگ های خونی در لایه های بیرونی پوست شما را باریک می کند. این جریان خون را محدود می کند، به این معنی که پوست شما به اندازه کافی اکسیژن یا مواد مغذی دریافت نمی کند. سیگار کشیدن در درازمدت می تواند باعث چین و چروک، افتادگی، تغییر رنگ و لکه های پیری شود.

آیا توصیه خاصی برای مراقبت پس از فیلر گونه وجود دارد؟

 توصیه خاصی برای مراقبت از گونه ها وجود ندارد، به جز اجتناب از آرایش در شش ساعت اول پس از درمان.

آیا توصیه خاصی برای مراقبت پس از فیلر چشم وجود دارد؟

هیچ توصیه مراقبتی خاصی پس از تزریق فیلرهای پوستی در نواحی اشک (ناحیه توخالی درست زیر چشم) وجود ندارد

ممکن است بخواهید زیر چشم خود کانسیلر بزنید

برای پنهان کردن هرگونه کبودی در حین بهبود ناحیه. با این حال، شما باید در شش ساعت اول پس از درمان از آرایش چشم خودداری کنید.

پس از تزریق فیلر بینی

آیا باید انتظار داشته باشم که بعد از تزریق فیلرهای پوستی به صورتم دردی احساس کنم؟

اکثر بیماران پس از استفاده از فیلرهای پوستی هیچ دردی را تجربه نمی کنند. اما برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که در محل تزریق کمی درد ویا کبودی خفیف دارند.

1-تا ۲۴ساعت صورتتان را نشوئید.

2-تا ۲۴ساعت لوازم آرایش و کرم استفاده نکنید.

3-مصرف آب روزانه را ۴تا۶ لیوان در روز داشته باشید.

4-از حمام بخار، سونا، آب داغ روی صورت تا یک هفته اجتناب کنید.

5-تا یک هفته بعد از تزریق، لیزر های جوانسازی نداشته باشید.

(لیزر موهای زائد بلامانع است)

6-سونا، سولاریوم، حمام افتاب اثر فیلر را کم میکنم و به جذب سریع فیلر کمک میکند.

7-تا یک هفته بعد از تزریق فیلر، کارهای دندانپزشکی نداشته باشید

عوارض احتمالی فیلر

1-فیلر حاوی ژل هیالورونیک بوده و برای برطرف نمودن چروکها و خطوط ریز صورت، گونه گذاری، بزرگ نمودن لب، جوانسازی دست، حجیم نمودن اندامها و رفع اسکارها طراحی گردیده است.

2-تاثیر انجام ژل در افراد مختلف متفاوت است و پوشیدگی نسبی خواهد بود و گاهی پیش از یک جلسه تزریق و یا چند سی سی ژل در یک جلسه برای رسیدن به نتایج بهتر مورد نیاز میباشد.

3-با توجع به اینکه ژل هیالورونیک قابل جذب بوده، ماندگاری و تاثیر آن در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و در انواع ژل های موجود در بازار نیز متفاوت است.

4-در بعضی موارد عوارض احتمالی شامل قرمزی، تورم، خونریزی، کبودی، خون‌مردگی،درد،بی حسی پوست، خارش، عفونت، تغییر رنگ، ایجاد حساسیت پوستی و… وجود دارد.

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *