دکتر بامداد

اهمیت مراقبت از پوست و انواع پوست

اهمیت مراقبت از پوست

فهرست مطالب

مراقبت از پوست به خصوص برای حفظ پاکیزگی پوست بعد از مراقبت های بالینی پوست، جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه، آکنه و حذف لایه های مرده پوست که هر 28 روز یک بار روی پوست ایجاد می شود، متناسب با انواع پوست بسیار حائز اهمیت است. تمیز کردن پوست با لوسیون متناسب با نوع پوست برای از بین بردن آلودگی و باقی مانده آرایش در طول روز، استفاده از تونیک برای سفت کردن منافذ و مرطوب کردن پوست نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشیم. به منظور اطمینان از تداوم مراقبت از پوست خود به موارد زیر توجه کنید.

سه قانون طلایی برای داشتن پوستی سالم و زیبا

ما آنچه را که برای داشتن پوستی زیباتر باید اعمال کنید گردآوری کرده ایم.

1. لایه برداری منظم:

پاکسازی منظم پوست از سلول های مرده، اساسی ترین و ضروری ترین روش مراقبتی برای داشتن پوستی سالم و زیبا است. لایه برداری منظم نه تنها از ایجاد جوش های سرسیاه و آکنه بر روی پوست خود جلوگیری می کنید، بلکه به شما کمک می کند تا بافت های پوستی آسیب دیده را بازسازی کنید.

2. پاکسازی و استفاده از مرطوب‌کننده:

برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش‌های سر سیاه، ضروری است که هر روز عصر پوست خود را از باقی‌مانده‌ لوازم آرایشی و روغنی پاکسازی شود. استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید تا از رطوبت طبیعی پوست خود بعد از مرحله پاکسازی محافظت کنید.

3. مصرف آب کافی:

نوشیدن آب کافی در طول روز برای سلامتی پوست بسیار مهم است. برای جلوگیری از چین و چروک، التهاب و کدر شدن پوست که از سنین پایین شروع می شود، باید روزانه دو لیتر آب مصرف کنید.

بیشتر بخوانید
7 مورد از فواید استفاده روزانه ماسک گوجه فرنگی

اهمیت انتخاب کرم های ضد آفتاب در مراقبت از پوست

نور خورشید یکی از مهمترین منابع ویتامین D برای سلامت استخوان، سیستم ایمنی بدن و سنتز است. از سوی دیگر، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید روند پیری پوست را تسریع می کند، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد و باعث ایجاد لکه های شدید پوستی می شود.

برای در امان ماندن از اشعه های مضر نور خورشید، باید از ضد آفتاب حاوی SPF مناسب برای پوست خود استفاده کنیم. یک ضد آفتاب خوب باید هم محافظت در برابر UVA و هم UVB داشته باشد. باید در برابر آب و تعریق مقاوم باشد، پوست را تحریک نکند و حاوی SPF کافی باشد.

ضدآفتاب ها باید با توجه به نوع پوست و رنگ پوست انتخاب شوند. به عنوان مثال، افرادی که دارای پوست خشک هستند می توانند از محصولاتی غلیظ تری استفاده کنند. پوست های چرب و مستعد آکنه باید محصولات سازگار و بدون چربی را ترجیح دهند. افرادی که پوستشان مستعد لک است باید به این نکته توجه کنند که ضدآفتاب هایی که استفاده می کنند حداقل محصولات چهار ستاره باشد.

تا زمانی که این توصیه های ذکر شده در بالا را رعایت کنید، به میزان قابل توجهی از پوست خود در برابر اثرات مضر نور خورشید محافظت خواهید کرد. بنابراین، پوست شما در طول زندگی سالم خواهد بود.

عکس قبل و بعد درماپن

من چه نوع پوستی دارم؟

دانستن نوع پوست برای داشتن پوستی سالم بسیار حائز اهمیت است. تعیین نوع پوست به شما کمک می کند تا مناسب ترین محصولات مراقبت از پوست را انتخاب کنید و روتین مراقبت از پوست خود را تعیین کنید. به منظور تعیین ساختار پوست شما، برجسته ترین ویژگی های انواع پوست را برای شما فهرست کرده ایم. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، لازم به ذکر است که چهار نوع پوست اصلی وجود دارد که شامل ؛ پوست خشک، چرب، ترکیبی و معمولی می شود. هنگام تعیین نوع پوست خود، ابتدا با معاینه بصری و لمسی ناحیه پیشانی، بینی و چانه که به عنوان ناحیه T  شناخته می شود، شروع می کنیم.

بیشتر بخوانید
تیرگی زیر بغل

پوست خشک:

وقتی صورت خود را زیر نور بررسی می کنیم، در صورت وجود احساس لایه برداری، تیرگی و تنش مداوم در تمام صورت ، نوع پوست خشکی داریم. وقتی صورت خود را به صورت لمسی معاینه می کنیم و وقتی انگشتانمان را روی پوستمان می مالیم، اگر احساس کنیم انگشتانمان روی سطحی ناهموار گیر کرده است، پوست خشکی داریم.

پوست چرب:

وقتی صورت خود را زیر نور به صورت بصری بررسی می کنیم، اگر درخشندگی شدید و منافذ برجسته ای روی گونه ها وجود داشته باشد، پوست چرب داریم. وقتی صورت خود را به صورت لمسی معاینه می کنیم و انگشتانمان را روی پوست می مالیم، انگشتانمان به راحتی روی پوست می لغزد، پوست چرب داریم.

پوست ترکیبی:

اگر زیر نور صورت خود را به صورت بصری بررسی کنیم، اگر صورت ما روشن و دارای منافذ باز در ناحیه T  است، اما وقتی ناحیه گونه خود را بررسی می کنیم، این قسمت مات و دارای منافذ بسته باشد، پوست ترکیبی داریم. وقتی صورت خود را به صورت لمسی معاینه می کنیم، وقتی انگشتان خود را روی پوست خود می مالیم، اگر انگشتان ما به راحتی روی پوست در ناحیه T حرکت کند و در ناحیه گونه نمی توانند به راحتی حرکت کنند، پوست ترکیبی داریم.

پوست معمولی:

اگر تعادل چربی و رطوبت در سرتاسر صورت ما برابر باشد، اگر احساس چربی یا خشکی شدید نداشته باشیم، به این معنی است که پوست معمولی داریم.

اگر از توصیه های مقابل استفاده کنید، به راحتی می توانید نوع پوست خود را تعیین کنید. با تعیین نوع پوست می توانید ضد آفتاب مناسب خود را انتخاب کنید. انتخاب محصولات مراقبت از پوست با توجه به نوع پوست مهمترین قدم برای محافظت از کیفیت و سلامتی پوست است.

بیشتر بخوانید
۱۰ راه آسان برای خلاص شدن از شر جوش های ریش
مطالب مشابه

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *