دکتر بامداد

درماپن در ولیعصر

درماپن در ولیعصر

فهرست مطالب

میکرونیدلینگ و درماپن در ولیعصر

میکرونیدلینگ به روشی کم تهاجمی در پوست و زیبایی گفته می‌شود که با وارد  کردن سوزن‌های ریزدر خارجی ترین لایه‌ی پوست قابل انجام است.از نظر مکانیسم کلی  تفاوت‌های کمی بین درماپن و وسیله‌ای که به میکرونیدلینگ معروف است وجود دارد. درماپن یک وسیله الکتریکی به شکل قلم است که متناسب به نوع درمان به نوع سری (تیپ) که سر دستگاه بسته می‌شود، تعدادی سوزن به صورت عمودی حرکت می‌کنند که با قرار دادن آن روی پوست این سوزن‌ها به دفعات و به شکلی عمودی وارد پوست می‌شوند تا آسیبی جزئی به پوست وارد کنند.

درمان میکرونیدلینگ با درماپن با ایجاد سوراخ های خیلی ظریف و ریز در پوست روشی است که برای چین و چروک، افتادگی، اسکار آکنه، کاهش منافذ، اسکار، درمان لکه ها و رفع ترک استفاده می شود.

درماپن
 درماپن وسیله ای برقی با سوزن های استریل، نازک و بسیار تیز با طول های مختلف 0.5-2.5 میلی مترمی باشد. با استفاده از این کاربرد، سوزن ها به شکل کانال های میکروسکوپی  به لایه‌ی درم پوست  نفوذ می کنند وآسیب های ریزو میکروسکوپی  به پوست وارد می‌کنند

 بنابراین، این آسیب‌ها مکانیسم درمانی خود پوست را فعال می‌کنند و باعث افزایش بافت‌های حمایتی مانند کلاژن و بازسازی پوست می‌شوند. به لطف میکروکانال های باز شده، داروهای اعمال شده روی پوست سریعتر و عمیق تر نفوذ می‌کنند.

دلایل استفاده از درماپن

درماپن را می‌توان برای درمان موارد زیر استفاده کرد:
 1. جوانسازی پوست
 2. درمان لک های پوستی
 3. درمان اسکار آکنه
 4. درمان طاسی و ریزش مو،
 5. برای درمان مشکلات اطراف چشم (مانند کبودی و کیسه شدن زیر چشم) استفاده می شود.
 6. چروک های خفیف و افتادگی در نواحی گردن و دکلته،
 7. برای درمان استریا،
 8. درمان خطوط ریز و روشن کردن چین و چروک های عمیق
 9. درمان پوست آسیب دیده از نور خورشید
 10. کاهش و از بین بردن منافذ باز(پوست پرتغالی) پوست
 11. کاهش ترک های پوستی
 12. برای درمان افتادگی پوست و بافت در بازوها و شکم

درماپن

هدف استفاده از درماپن

 • در روش درمان میکرونیدلیتنگ به وسیله درماپن ، هدف باز کردن هزاران میکروکانال (میکرو سوراخ) در اعماق مناسب ناحیه هدف  در پوست با سوزن های بسیار کوچک است. این میکروکانال ها در 10-15 دقیقه شروع به بهبودی می‌کنند و پس از 24-72 ساعت کاملا بسته می‌شوند.
 • آسیب های کوچک ناشی از میکروکانال هایی که روی پوست به وسیله‌ی درماپن  ایجاد می‌شوند، مکانیسم درمانی خود پوست را فعال می کند.این روند بهبودی باعث افزایش تولید کلاژن و فیبرهای الاستین می شود که به پوست حجم و پرشدگی می بخشد و منجر به بازسازی عمیق پوست می شود.
 • همچنین این میکروکانال ها جذب داروها و سرم هایی را که روی پوست شما زده می شوند را ، بسیار افزایش می دهند. (درماپن می‌تواند جذب داروها را تا 1000 برابر افزایش دهد.)
 • درماپن  تاثیر لایه برداری  نیز روی پوست شما دارد.
 • میکرونیدلینگ به وسیله درماپن را می توان به تنهایی یا در ترکیب با اسید هیالورونیک، عوامل لایه بردار، سرم های رشد و داروها استفاده کرد.
بیشتر بخوانید
اهمیت مراقبت از پوست و انواع پوست

مدت زمان و دفعات استفاده از میکرو نیدلینگ به وسیله‌ی درماپن چقدر است؟

بسته به پهنای ناحیه تحت درمان، 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. اگر فقط روی صورت انجام شود 20 دقیقه و اگر روی گردن  نیز انجام  شود 10 دقیقه دیگر زمان لازم است. برای نواحی دست و دکلته برای هر ناحیه 10-15 دقیقه زمان لازم است.

اگرچه تعداد جلسات با توجه به هدف درمان متفاوت است، 4 تا 8 هفته طول می کشد تا پوست جدید  بعد از هر بار استفاده  از درماپن بازسازی شود، بنابراین پاسخ بالینی 2 ماه پس از آخرین جلسه، بهتر مشاهده می‌گردد.

جلسات برنامه به صورت 4-8 جلسه با فاصله 1-4 هفته برنامه ریزی شده انجام می شود و اگرچه نتیجه ی درمان درمدت زمان خیلی کمی قابل مشاهده است،اما نتیجه ی واقعی چند ماه پس از پایان جلسات ظاهر می شود.

درمان مشکلات پوستی با درماپن در ولیعصر

 • درمان آکنه و اسکار
 • کوچک کردن منافذ بزرگ شده
 • درمان پوست آسیب دیده از نور خورشید
 • درمان طاسی و ریزش مو
 • درمان مشکلات ناحیه چشم (مانند کبودی و کیسه)
 • چروک های خفیف و افتادگی در نواحی گردن و دکلته
 • برای درمان استریا
 • درمان خطوط ریز و روشن کننده چین و چروک های عمیق
 • درمان اسکار (ترمیم ضعیف زخم)
 • برای زگیل های مقاوم به درمان

آیا می توان از درمان با  میکرونیدلینگ در ولیعصر با روش های دیگر استفاده کرد؟

این روش را می توان به تنهایی یا با ترکیب روش هایی مانند کوکتل درمانی با اسید هیالورونیک و یا روش پی آر پی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
پف زیر چشم

میکرونیدلینگ با دستگاه های مختلفی مانند «درمارولر، درماستمپ و درماپن» انجام می شود. میکروکانال ها را می توان با تکنیک های مختلف روی پوست ایجاد کرد، اگر سوزن ها روی غلتک باشند به آن درمارولر می گویند.

صدها سوزن ریز روی آن وجود دارد و با حرکت دادن آن غلتک روی پوست این میکروکانال ها ایجاد می شوند. اگر سوزن ها را روی سطح صاف و روی پوست مانند استمپ زده شود، درماستمپ نامیده می شود. سطح سوزن ها می تواند به اشکال هندسی مختلف مانند گرد یا مستطیل باشد.

در سال های اخیر سیستم های مدرن تری به نام درماپن تولید شده‌ است. میکروموتور استفاده شده در این دستگاه عمق و سرعت نفوذ سوزن ها را به داخل پوست تنظیم می کند.  درمان با درماپن  سریعتر ازهمه‌ی روشهای میکرونیدلینگ صورت می باشد، پاسخ بالینی  به درمان بالاتری دارد و بیمار در این روش درد کمتری دارد.

عکس درماپن


چه کسانی نمی توانند میکرونیدلینگ با درماپن انجام دهند؟

 1. کسانی که طی ماه گذشته، ایزوترتیونین ویتامین A  و آلفا هیدروکسی اسید استفاده کرده اند.
 2. مبتلایان به سرطان پوست، زگیل، کتوز خورشیدی و عفونت فعال پوستی،
 3. تبخال فعال پوستی
 4. کسانی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، هپارین، آسپرین استفاده می کنند.
 5. کسانی که مشکلات خونریزی دارند،
 6. کسانی که تحت شیمی درمانی، کورتیکوتراپی و رادیوتراپی هستند،
 7. افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده

آیا میکرونیدلینگ به وسیله‌ی درماپن درد دارد؟

 اگر عمق نفوذ میکرو سوزن ها به طول 0.5 میلی مترباشد هیچ دردی وجود نخواهد داشت. آدرمان هایی که عمق نفوذ بیش از 0.5 میلی متر هستند ممکن است با افزایش طولشان درد ایجاد شود. هنگام استفاده از درماپن، از کرم های بی حس کننده موضعی قبل از استفاده روی صورت بیمار استفاده می شود.

عوارض جانبی احتمالی میکرونیدلنیگ به وسیله ی درماپن چیست؟

عوارض جانبی در این نوع درمان حداقل است. پس از درمان، ممکن است  پوست شما قرمز به نظر برسد. در برخی از پوست های حساس ممکن است 48 ساعت طول بکشد تا این قرمزی از بین برود. در این فرآیند می توان آن را با فونداسیون (پس از 4-6 ساعت) پوشاند. نتایج درمان درماپن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید
درمان جوش عفونی

در مراقبت از پوست پس از استفاده از میکرونیدلینگ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 بهتر است بدانید که مراقبت صحیح  از پوست پس ازمیکرونیدلینگ به وسیله‌ی درماپن، روند بهبودی را تسریع کرده و اثربخشی را افزایش می‌دهد.

 پس ازاستفاده از درماپن توسط پزشک متخصص، یک سرم تسکین دهنده بر روی ناحیه‌ی درمان استفاده می‌شود و نیز کمپرس سرد به مدت 10-15 دقیقه روی پوست انجام می‌شود. یا می توان از محصولات  حاوی محلول‌های تسکین دهنده استفاده کرد که پس از استفاده رنگ پوست صورتی می‌شود و احساس گرما شبیه آفتاب سوختگی خفیف  روی پوست ایجاد می‌شود که این کاملا طبیعی و یک واکنش قابل انتظار است.در عرض چند ساعت این تغییرات رنگ کاهش می یابد.

 در درمان‌هایی که پوست نیاز به درمان با عمق نفوذ بیشتری از درماپن نیاز دارد یا در افرادی که پوست واکنشی دارند، ممکن است پوست قرمزتر شود. با این حال، این احساس قرمزی و گرما در عرض 2-4 ساعت کاهش می یابد، ودر عرض چند روز کاملا از بین می رود.در موارد نادر خارش خفیف نیز ممکن است رخ دهد. در موارد خارش می توان از داروهای  ضد آلرژی (آنتی هیستامین) استفاده کرد.

حتی در عمیق ترین درمان ها نیز، روند بهبودی از 3-4 روز تجاوز نمی کند. صورت را می توان 4 ساعت پس از درمان شستشو داد، اما این کار باید با یک پاک کننده ملایم و مناسب انجام شود.

عکس قبل و بعد درماپن

روز بعد از درمان با درماپن می توان با استفاده از کرم ضد آفتاب با درصد 50+ به زندگی روزمره ادامه داد.  استفاده از کرم ضد آفتاب با درصد 50+ باید به مدت 2 هفته ادامه یابد و به مدت 2 هفته پوست در برابر خطر لک در برابر نور خورشید محافظت شود.  پس از میکرو به وسیله‌ی درماپن، باید از مرطوب کننده برپایه‌ی آب استفاده شود. کرم پودر یا کانسیلر را می توان بعد از 4 تا 8 ساعت روی محل استفاده کنید، اما بهتر این است که پس از گذشت 24 ساعت آرایش کنید. نتایج برنامه درمان  در 6 هفته ظاهر می شود و حداکثر بهبودی در 3 ماه مشاهده می شود.

مطالب مشابه

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *