دکتر بامداد

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

فهرست مطالب

منظور از جوانسازی پوست چیست؟

جوانسازی پوست شامل روش های درمانی مختلف است که هدف آن بازگرداندن زیبایی پوست شما است. آسیب پوست می تواند در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید، یک بیماری زمینه ای یا نشانه ای طبیعی از پیری باشد. برخی از گزینه های درمانی ملایم تر از لیفت صورت هستند و همچنین می توانند برای درمان نواحی خاص مورد استفاده قرار گیرند.

از آنجایی که تقاضا برای جوان‌سازی غیرتهاجمی صورت همچنان در حال افزایش است، ضروری است که جراحان پلاستیک بر تکنیک‌های غیر جراحی برای بازگرداندن ظاهری جوان به صورت و جوانسازی پوست تسلط داشته باشند. در این مقاله، مداخلات غیرتهاجمی برای بازسازی پوست، سفت کردن بافت، کاهش چین و چروک و ترمیم با تاکید بر نتایج فنی و عوارض احتمالی مورد بحث قرار گرفته است. به طور کلی، بررسی جوانسازی پوست باید به عنوان یک پرایمر برای جراح پلاستیک زیبایی عمل کند که قصد دارد جوانسازی پوست ایمن و مؤثر را برای بیمارانی که خواهان حداکثر نتایج با حداقل زمان استراحت هستند، ارائه دهد.

بسیار مهم است که جراحان پلاستیک آماده باشند تا جوان‌سازی پوست غیر جراحی ایمن و مؤثر را برای پاسخ به این تقاضای روبه‌رشد ارائه دهند.

بخشی از افزایش روش‌های غیرتهاجمی را می‌توان به افزایش فناوری‌های تزریقی جدید و ارائه شده به بیماران نسبت داد. بسیاری از پرکننده‌های بافت نرم، درمان‌های لیزری، و روش‌های سفت کردن پوست مبتنی بر فرکانس رادیویی یا اولتراسوند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، در دهه گذشته معرفی شدند. با در دسترس بودن روبه‌رشد تکنیک‌های جدید، جراحان پلاستیک موظف به حفظ دانش استادانه در مورد نحوه انجام این مداخلات برای بهینه‌سازی نتایج و به حداقل رساندن عوارض هستند.

این مقاله بر چهار تغییر کلیدی صورت مرتبط با افزایش سن تمرکز دارد – کاهش کیفیت پوست، افزایش شلی بافت نرم، تشکیل ریتیدها و کاهش حجم یا توزیع مجدد – و نحوه مقابله با هر یک از اینها با استفاده از فناوری غیرتهاجمی – لایه برداری مجدد پوست، سفت کردن بافت نرم، کاهش ریتید و ترمیم حجم به ترتیب انجام میشود. هدف از این بررسی جوانسازی پوست، مسلح کردن جراح پلاستیک زیبایی با دانش و تکنیک‌ها برای به دست آوردن بهترین نتایج در ایمن‌ترین و غیر جراحی است.

لایه برداری شیمیایی برای جوانسازی پوست

لایه برداری شیمیایی برای جوانسازی پوست یک روش مقرون به صرفه برای جوانسازی پوست است که می‌تواند برای بیماران مختلف طراحی شود.

پیش درمانی اثربخشی لایه برداری شیمیایی را برای جوانسازی پوست افزایش می‌دهد و باید چهار تا شش هفته قبل از درمان شروع شود. همه اینها یک هفته قبل از درمان قطع می‌شوند تا از تحریک قبل از لایه برداری جلوگیری شود. درمان ضد ویروسی نیز باید برای بیمارانی که سابقه ابتلا به هرپس سیمپلکس را دارند، از دو روز قبل شروع و ده روز بعد از آن ادامه یابد   .

بیشتر بخوانید
پف زیر چشم

بلافاصله قبل از درمان، پوست باید با استون یا الکل مالیده شود. پس از این، عامل لایه بردار را می‌توان توسط زیر واحد صورت با گاز یا یک اپلیکاتور با نوک پنبه اعمال کرد و در لبه‌ها پر کرد تا با نواحی درمان نشده ترکیب شود . باید از اعمال روی چشم‌ها، دهان و شیار صورت آلار خودداری شود.

جوانسازی پوست سطحی

لایه برداری شیمیایی و جوانسازی پوست سطحی برای ناهنجاری‌های خفیف بافت پوست و دیسکرومی ها نشان داده شده است. آنها مزیت حداقل تا بدون خرابی را دارند و معمولاً به صورت سریال برای به حداکثر رساندن اثر استفاده می‌شوند. عمق لایه برداری سطحی مناسب فقط از طریق اپیدرم زمانی حاصل می‌شود که یخ زدگی سفید ابری روی زمینه صورتی مشاهده شود. هنگامی که این یخ زدگی به دست آمد، در صورت نیاز پوست باید خنثی شود. اسید گلیکولیک با غلظت 30 تا 50 درصد یک لایه بردار سطحی است که باید با آب یا یک پایه ضعیف خنثی شود. محلول جسنر یکی دیگر از عوامل لایه بردار سطحی است که نیازی به خنثی سازی ندارد .

جوانسازی پوست متوسط

لایه برداری و جوانسازی پوست متوسط ​​برای چین و چروک‌های ظریف و دیسکرومی نشان داده شده است. عمق لایه برداری زمانی مناسب است که یخ‌بندان سفید با امتداد اریتماتوز مشاهده شود که نشان دهنده نفوذ به درم پاپیلاری یا از طریق آن است. در این زمان، اسید گلیکولیک 70% مانند بالا خنثی می‌شود و TCA 30% -50% نیازی به خنثی سازی ندارد. این لایه‌برداری‌ها به بین سه تا هفت روز استراحت نیاز دارند که طی آن بیماران باید منتظر تورم و اریتم باشند.

 

جوانسازی پوست عمیق

لایه برداری شیمیایی و جوانسازی پوست عمیق برای چین و چروک‌های درشت و جای جوش‌های عمیق‌تر نشان داده شده است. با توجه به عمق نفوذ، این لایه‌برداری‌ها باید با آرام بخش داخل وریدی انجام شوند. لایه برداری بر پایه فنل، از جمله فرمول بیکر گوردون باید با نظارت بر قلب و مایعات داخل وریدی انجام شود. از رنگ خاکستری باید اجتناب شود زیرا این نشان دهنده عمق بیش از حد لایه برداری است. لایه برداری شیمیایی و جوانسازی پوست عمیق به ده تا چهارده روز استراحت نیاز دارد و با بهبودی دردناک‌تری همراه است .

محلول هتر – ترکیب فنل و روغن کروتون برای افزایش نفوذ – می‌تواند به صورت لایه برداری سطحی، میانی یا عمیق انجام شود. عمق با تنظیم تعداد ضربه‌ها، مقدار محلول استفاده‌شده یا غلظت فنل و روغن کروتون تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید
5 مورد از فواید چای سبز برای پوست و بهترین راه های استفاده از این روش جادویی جوانسازی پوست

عمق لایه برداری و جوانسازی پوست در ماهیت یخ زدگی مشهود است، به طوری که یخ‌بندان صورتی نشان دهنده آسیب اپیدرمی، صورتی – سفید آسیب پوستی پاپیلاری و سفید یک آسیب پوستی مشبک است.

بعد از درمان جوانسازی پوست

پس از لایه برداری و جوانسازی پوست متوسط ​​و عمیق، به بیماران توصیه می‌شود که مرتباً با کرم‌های مخصوص صورت را مرطوب کنند. دوری از آفتاب باید فوراً شروع شود، اما استفاده از ضد آفتاب می‌تواند از بلافاصله پس از لایه‌برداری سطحی تا دو هفته پس از لایه‌برداری عمیق، زمانی که اپیتلیال شدن مجدد رخ داده است، از سر گرفته شود. هیدروکینون باید بلافاصله با اولین نشانه هایپرپیگمانتاسیون توسط پزشک معالج شروع شود. میلیا معمولاً به درمان با ترتینوئین موضعی پاسخ می‌دهد .

لیزر برای جوانسازی پوست

لایه برداری و جوانسازی پوست با لیزر باعث ایجاد آسیب اپیدرمی یا پوستی و بازسازی می‌شود و در نتیجه باعث بهبود رنگ پوست، از بین رفتن چین و چروک‌ها و کاهش بد رنگی می‌شود. در بیماران با سابقه اسکار و فیتزپاتریک نوع V یا بیشتر، لایه برداری مجدد باید با احتیاط انجام شود. رژیم قبل از درمان مشابه رژیمی است که برای لایه برداری شیمیایی در بالا، از جمله ترتینوئین و هیدروکینون و همچنین آسیکلوویر که ممکن است به صورت انتخابی برای بیماران با سابقه عفونت تب‌خال یا ممکن است برای همه بیماران استفاده شود، است.

لایه برداری سطحی را می‌توان با بی حسی موضعی انجام داد، در حالی که درمان‌های عمیق‌تر باید تحت آرام بخشی داخل وریدی، یا بیهوشی عمومی انجام شود. لیزرهای بازسازی کننده را می‌توان به دو دسته فرسایشی یا غیر سایشی و تکه‌تکه یا غیرقطعی طبقه بندی کرد.

لیزرها همچنین می‌توانند تکه‌تکه یا غیرقطعی شوند. در حالی که لیزرهای تکه‌تکه شده ستون‌های کوچکی از آسیب را با نواحی آسیب ندیده در بین آنها ایجاد می‌کنند، لیزرهای غیرقطعی به کل ناحیه تحت درمان آسیب می‌رسانند. لیزرهای تکه‌تکه می‌توانند تا سطح آسیب عمیق‌تری گسترش پیدا کنند، در حالی که به دلیل آسیب‌زده پوست بین ستون‌های آسیب‌دیده، زمان از کار افتادگی کاهش می‌یابد. با این حال، به همین دلیل، ممکن است برای دستیابی به نتیجه مطلوب، چندین درمان با فاصله 2-4 هفته مورد نیاز باشد .

میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست

میکرودرم ابریژن تکنیکی است که از یک جزء ساینده، معمولاً یک ماده کریستالی جامد، و یک جزء خلأ استفاده می‌کند. اگرچه از آن به عنوان یک درمان مؤثر برای جوانسازی پوست و ریتید، بد رنگی و زخم‌های سطحی یاد می‌شود، اثرات آن کم است. مزیت اصلی میکرودرم ابریژن این است که بر خلاف لیزرها و لایه برداری شیمیایی، در اکثر بیماران از جمله بیمارانی با انواع فیتزپاتریک بالاتر یا افرادی که در معرض خطر تغییرات رنگ‌دانه‌ای یا اسکار هستند، ایمن است.

بیشتر بخوانید
۱۰ راه آسان برای خلاص شدن از شر جوش های ریش

این روش با پاک‌سازی و چربی‌زدایی صورت آغاز می‌شود و سپس سه بار عبور در جهت‌های مختلف روی پوست درمان شده انجام می‌شود. درجه درم ابریژن به سرعت حرکت هندپیس و قدرت جریان بستگی دارد. نیازی به بی حسی نیست. پس از درمان، ضدآفتاب استفاده می‌شود و معمولاً هیچ تعطیلی اجتماعی وجود ندارد. به بیماران توصیه می‌شود که احتمالاً تحت درمان‌های متعدد قرار خواهند گرفت. عوارض عمدتاً خود محدود شونده هستند و شامل اریتم، تحریک و پتشی می‌شوند.

بهترین روش جوانسازی پوست چیست؟

موثرترین روش های جوانسازی پوست کدامند؟

 1. بوتاکس یکی از محبوب ترین درمان های ضد پیری موجود است.
 2. پرکننده های پوستی در حدود 20 سال گذشته، انقلابی در درمان چین و چروک و کاهش حجم ایجاد کرده اند.
 3. لایه برداری شیمیایی.
 4. میکرونیدلینگ.
 5. لایه برداری پوست با لیزر.

چگونه می توانم پوست خود را جوان کنم؟

چگونه پوست های کدر را جوان کنیم؟

 1. با ملایمت با پوستت رفتار کن.
 2. از آب گرم خودداری کنید.
 3. لایه برداری را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید.
 4. یک سرم به ترکیب خود اضافه کنید.
 5. با ماسک صورت قرار بگذارید.
 6. مرطوب کننده خود را به حداکثر برسانید.
 7. رشد کلاژن را با رتینوئید تحریک کنید.
 8. یک رویه در دفتر را در نظر بگیرید.

آیا جوانسازی پوست بی خطر است؟

جوانسازی پوست یک روش پزشکی است و خطراتی را به همراه دارد. بسته به نوع پوست، شرایط پزشکی، آلرژی و داروها، برخی از بیماران در معرض خطر عوارض شدیدتری قرار دارند.

جوانسازی پوست چقدر طول می‌کشد؟

به طور متوسط، اکثر بیماران از پوستی صاف و ابریشمی لذت می برند که بین سه تا پنج سال پس از انجام لیزر درمانی باقی می ماند. بسیاری از بیماران درمان‌های خود را با مراجعه هر چند وقت یک‌بار برای لمس یا درمان تکمیلی پوست ادامه می‌دهند.

هر چند وقت یکبار باید جوان سازی پوست را انجام دهم

به طور کلی، پوست صورت شما تقریباً هر 28 روز یک بار کاملاً جوان‌سازی یا بازیافت می‌شود. اگر جوان‌تر هستید، سلول‌های پوست سالم ممکن است کمی بیشتر دوام بیاورند. بنابراین، زنان جوان‌تر می‌توانند به طور متوسط ​​هر 4 تا 6 هفته یکبار برنامه‌ریزی منظم برای جوان سازی صورت‌ها انجام دهند.

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *