دکتر بامداد

پف زیر چشم

پف زیر چشم

فهرست مطالب

پف زیر چشم می‌توانند معانی مختلفی داشته باشند. پوست شل، ضخامت چربی، رنگ‌دانه (تغییر رنگ پوست) و سایه طبیعی همگی می‌توانند منجر به حلقه‌های تیره، ظاهری خسته یا “پف‌های زیر چشم” شوند. اگرچه این ویژگی‌ها می‌توانند ارثی باشند (از والدین منتقل شده‌اند) و در جوانی دیده شوند، اما اغلب با افزایش سن بدتر می‌شوند.

چه چیزی باعث ایجاد پف زیر چشم می‌شود؟

با افزایش سن، بافت‌های اطراف چشم به تدریج ضعیف شده و آویزان می‌شوند. این از دست دادن رنگ پوست باعث می‌شود که چربی به سمت جلو به پلک‌های پایین منتقل شود و پف زیر چشم ایجاد شود. مایعات همچنین می‌توانند در این ناحیه جمع شوند و منجر به تورم شوند که می‌تواند به ظاهر پف کرده کمک کند.

سایه‌ها نیز ممکن است زیر چشم ظاهر شوند. پف زیر چشم ممکن است توسط پلک‌های متورم و پف کرده به دلیل افزایش سن ایجاد شوند.

عوامل دیگری می‌توانند در ایجاد پف ‌های زیر چشم نقش داشته باشند، از جمله:

 1. نخوابیدن کافی
 2. سیگار کشیدن
 3. آلرژی
 4. احتباس مایعات (اغلب بعد از بیدار شدن از خواب یا بعد از خوردن غذای شور)
 5. به ارث بردن این شرایط (می‌تواند در خانواده‌ها ایجاد شود)

در حالی که داشتن پف زیر چشم ممکن است ظاهر خستگی را ایجاد کند، اما معمولاً بی ضرر است. با این حال، اگر تورم ناحیه چشم دردناک، خارش دار، قرمز یا برطرف نشد، به چشم پزشک مراجعه کنید.

برای پف‌ های زیر چشم چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

درمان‌های خانگی برای پف زیر چشم

برخی از درمان‌های خانگی پف زیر چشم می‌توانند به کاهش یا از بین بردن پف‌های زیر چشم به دلیل ظاهر شدن سایه ها کمک کنند. در زیر چند نکته آورده شده است:

 1. از کمپرس خنک روی پف زیر چشم خود استفاده کنید . یک دستمال تمیز را با آب خنک خیس کنید. دستمال مرطوب را برای چند دقیقه دور چشمان خود قرار دهید و فشار بسیار ملایمی وارد کنید. این کار را در حالی که صاف نشسته اید انجام دهید.
 2. مطمئن شوید که خواب کافی دارید . اکثر متخصصان هفت تا نه ساعت خواب روزانه را توصیه می کنند.
 3. با سر کمی بالا بخوابید . این می‌تواند به جلوگیری از نشست مایع در اطراف چشم در هنگام خواب کمک کند. سر تخت خود را چند اینچ نگه دارید یا به سادگی یک بالش اضافه کنید.
 4. سعی کنید از نوشیدن مایعات قبل از خواب خودداری کنید و نمک را در رژیم غذایی خود محدود کنید . این می‌تواند به کاهش احتباس مایعات در طول شب کمک کند می‌تواند اند منجر به پف‌های زیر چشم شما شود.
 5. سیگار را ترک کنید. سیگار می‌تواند به از دست دادن سریع کلاژن کمک کند. این باعث می‌شود پوست ظریف زیر چشم شما حتی نازک‌تر شود و منجر به نمایان شدن رگ‌های خونی شود.
 6. سعی کنید علائم آلرژی خود را کاهش دهید و از مالش بیش از حد پلک‌ها خودداری کنید. هر زمان که می‌توانید از چیزهایی که باعث آلرژی شما می‌شوند اجتناب کنید. در مورد داروهای آلرژی با پزشک خود صحبت کنید.
 7. از لوازم آرایشی استفاده کنید. سعی کنید از کانسیلر آرایشی برای پوشاندن سایه‌های زیر چشم خود استفاده کنید.
بیشتر بخوانید
لیفت بینی با نخ

درمان‌های پوستی برای پف‌های زیر چشم

چندین روش درمانی برای کاهش پف زیر چشم وجود دارد. اینها شامل لایه برداری با لیزر، لایه برداری شیمیایی و پرکننده‌ها هستند. این درمان‌ها برای سفت کردن پوست، بهبود رنگ آن و کاهش ظاهر پف‌های زیر چشم طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید در مورد این گزینه‌های درمانی بیشتر بدانید، با چشم‌پزشک خود صحبت کنید.

جراحی پلک برای پف ‌های زیر چشم

نوعی جراحی پلک به نام بلفاروپلاستی ممکن است بسته به علت ایجاد پف‌های زیر چشم به کاهش پف‌های زیر چشم کمک کند. در طی این عمل سرپایی، جراح چشم برشی زیر مژه‌ها یا داخل پلک پایین ایجاد می‌کند. جراح چربی اضافی را از طریق برش برداشته یا تغییر موقعیت می‌دهد و گاهی اوقات پوست اضافی را برمی دارد، سپس برش‌ها را با بخیه‌های ریز می‌بندد.

علاوه بر اصلاح پف‌های زیر چشم، بلفاروپلاستی می‌تواند پف کرده پلک بالایی را نیز ترمیم کند.

با چشم پزشک خود در مورد مزایا، خطرات و عوارض جانبی جراحی پلک برای برداشتن پف زیر چشم صحبت کنید.

دایره‌های تاریک در مقابل سایه‌های زیر چشم

آیا تابه‌حال بعد از یک شب طولانی و بی خوابی در آینه نگاه کرده‌اید و سیاهی زیر چشم خود را کشف کرده‌اید؟ به احتمال زیاد شما سایه‌هایی را دیده‌اید که توسط پلک‌های پف کرده ایجاد می شود. یا آن نواحی تیره ممکن است حفره هایی در زیر چشم شما باشند که به عنوان بخشی طبیعی از پیری ایجاد می‌شوند. سایه‌ها مشابه سیاهی زیر چشم واقعی نیستند.

در اینجا حقایقی در مورد سیاهی زیر چشم آورده شده است:

 1. در حالی که هر کسی ممکن است سیاهی زیر چشم داشته باشد، افراد مسن بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. به دلیل از دست‌دادن چربی و کلاژن و نازک شدن پوست که با افزایش سن به وجود می‌آید، رگ‌های خونی قرمز مایل به آبی زیر چشم شما آشکارتر می‌شوند.
 2. حلقه‌های تیره زیر چشم اغلب ارثی هستند. (به نام هیپرپیگمانتاسیون دور چشم)
 3. افرادی با رنگ پوست تیره‌تر هستند، بیشتر در زیر چشم‌های خود حلقه‌های تیره دارند.
 4. بعضی از بیماری‌ها و آلرژی‌ها می‌تواند باعث سیاهی زیر چشم شود.
 5. برای برخی افراد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند باعث شود بدن آنها ملانین بیشتری تولید کند، رنگ‌دانه‌ای که به پوست رنگ می‌دهد. این می‌تواند منجر به سیاهی زیر چشم شود
 6. اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، درمان آلرژی و عدم استعمال دخانیات می‌تواند کمک کننده باشد. علاوه بر این، استفاده از کرم‌های هیدروکینون ممکن است نواحی با افزایش رنگ‌دانه را روشن کند.
 7. اگر در مورد ظاهر پوست زیر چشم خود نگران هستید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید. آنها قادر خواهند بود علل “پف یا دایره سیاه” را مرتب کنند و در صورت نیاز درمان مناسب را توصیه کنند.
بیشتر بخوانید
درماپن در ولیعصر

آیا پف زیر چشم جذاب است؟

خوب است که پف‌های چشم را جذاب بدانیم. وقتی واقعاً با آنها به صورت کلی نگاه می‌کنید. اگر شدید نباشند مشکلی پیش نمی‌آید.

آیا پف‌ های زیر چشم دائمی هستند؟

س: آیا پف‌های زیر چشم دائمی هستند؟ پاسخ: “پف‌های زیر چشم” گاهی اوقات به دلیل التهاب حاد ایجاد می‌شود – مانند نیش حشره یا عفونت بافت نرم – اگرچه اینها معمولاً فقط در یک طرف اتفاق می‌افتد. این موارد معمولاً خود به خود برطرف می‌شوند، اما موارد شدیدتر ممکن است نیاز به تجویز دارو توسط پزشک داشته باشد.

آیا پف چشم ژنتیکی است؟

ژنتیک: داشتن پف‌های زیر چشم می‌تواند یک ویژگی فیزیکی باشد که در خانواده شما وجود دارد. روند طبیعی پیری: با افزایش سن، استحکام پوست و عضلات از دست می‌رود.

چه غذاهایی باعث ایجاد پف چشم می‌شود؟

فست‌فود. حتی اگر نمک اضافی اضافه نکنید، ناهار شما می‌تواند حاوی تقریباً 2000 میلی‌گرم سدیم باشد که بیشتر از کل مقداری است که باید در یک روز کامل بخورید.

 • گوجه فرنگی‌ها
 • بادمجان
 • مواد غذایی کنسرو شده
 • نان گندم
 • لبنیات
 • فلفل تند
 • قند

آیا نوشیدن آب بیشتر می‌تواند پف‌های چشم را کاهش دهد؟

نوشیدن آب بیشتر و استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به کوچک شدن سریع پف‌های چشم کمک کند، اما تنها راه برای کاهش ظاهر آن‌ها در دراز مدت، ایجاد چند تغییر در سبک زندگی است. این امر به ویژه در صورتی صادق است که پف‌های دور چشم و حلقه‌های سیاه شما به صورت ژنتیکی به ارث رسیده باشند.

آیا پف‌ های زیر چشم بدون جراحی قابل برداشتن هستند؟

بهترین گزینه غیر تهاجمی نئوتنسیل است. Neotensil یک پماد موضعی است که به عنوان یک عامل سفت کننده پوست شل زیر چشم عمل می‌کند. با استفاده از یک‌بار در روز، بهتر می‌توانید پف‌های زیر چشم خود را بدون جراحی پنهان کنید.

بیشتر بخوانید
درمان جوش عفونی

آیا سیاهی دور چشم هرگز از بین می‌رود؟

روش‌های مختلفی وجود دارد هم طبیعی و هم با تجویز پزشکی که افراد برای از بین بردن یا کاهش ظاهر سیاهی زیر چشم از آنها استفاده می‌کنند. اگرچه همه این درمان‌ها دائمی نیستند، اما با حفظ و پایداری آن‌ها به کاهش ظاهر سیاهی دور چشم کمک می‌کنند.

چگونه می‌توانم در 2 روز از شر سیاهی دور چشم خلاص شوم؟

ما چند درمان خانگی آسان و قابل انجام را فهرست می‌کنیم تا “چگونه در 2 روز از شر سیاهی دور چشم خلاص شوید:

گوجه فرنگی‌ها

سیب زمینی رنده شده

چای پف‌ای سرد

روغن بادام

شیر سرد

آب‌پرتقال

یوگا یا مدیتیشن

خیار

آیا همه پف‌های زیر چشم دارند؟

بعد از بیدار ماندن یک شب طولانی یا گریه زیاد، هر کسی می‌تواند پف‌های زیر چشم خود را تجربه کند. اما برای برخی از ما، پف‌ها پس از خشک شدن اشک مدت زیادی دوام می‌آورند. برای برخی افراد، گردی پف کرده و متورم به نظر می رسند.

چرا در 23 سالگی پف‌های زیر چشم دارم؟

با افزایش سن، افراد کلاژن (یک پروتئین ساختاری) و الاستین (پروتئین الاستیک) موجود در بافت همبند را از دست می‌دهند. به گفته کلینتون، استخوان‌های صورت نیز با افزایش سن افراد حجم خود را از دست می‌دهند، بنابراین «همه چیز از صورت آویزان می‌شود» و این نیز به ایجاد پف‌های چشم کمک می‌کند.

آیا کم خوابی باعث پف‌های زیر چشم می‌شود؟

وقتی شب‌ها خواب کافی نداشته باشید، رگ‌های خونی شما منبسط می‌شوند. این باعث افزایش جریان خون می‌شود و از آنجایی که پوست زیر چشم شما نازک‌تر است، رنگ تیره ناشی از افزایش حجم خون در اینجا بیشتر به چشم می‌آید. به عبارت دیگر، کم خوابی باعث سیاهی دور چشم می‌شود.

مطالب مشابه

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *