دکتر بامداد

پی آر پی (PRP)

پی آر پی

فهرست مطالب

پی آر پی چیست؟

پی آر پی (Platelet Rich Plasma) که به عنوان پلاسمای غنی از پلاکت شناخته می شود، درمانی است که به شکل تزریق انجام می شود. درمان PRP را می توان برای درمان مشکلات زیبایی مانند پوست و ریزش مو استفاده کرد. با این حال، حوزه کاربرد این روش درمانی فقط برای اهداف زیبایی نیست. این روش درمانی برای تسریع روند بهبود رباط ها، عضلات، تاندون ها و مفاصل آسیب دیده نیز استفاده می شود.

از طرف دیگر استفاده از پی آر پی روش درمانی است که به افرادی که موهای کم پشت و ضعیف دارند کمک می کند تا موهایشان را تقویت کنند. درمان پی آر پی مو که در مدت زمان کوتاهی انجام می شود، به یکی از موثرترین روش ها برای جلوگیری از ریزش مو تبدیل شده است.

هنگام استفاده از روش پی آر پی مو، خطر ابتلا به بیماری عفونی و آلرژی تقریباً صفر است. فولیکول های مو در مدت زمان کوتاهی احیا می شوند. پس از درمان PRP مو، بافت مو شروع به رشد مجدد می کند و فولیکول های فرسوده و نازک مو نیز ترمیم می شوند. پس از پایان روند درمان موهای شما مانند قبل سالم و شاداب به نظر می رسند.

PRP  چگونه انجام می شود؟

برای استفاده از PRP مو، گرفتن نمونه خون ضروری است. در وهله اول 10 سی سی خون از فرد گرفته می شود. گلبول های قرمز خون گرفته شده با روش های میکروفیلتراسیون و سانتریفیوژ جدا می شوند. پس از این فرآیند، یک ماده پلاسمایی غنی از سلول های پلاکتی و ترومبوسیت به دست می آید. در مرحله بعد این ماده روی فولیکول های مو اعمال می شود. این برنامه که بر اساس بازسازی بافت صورت می گیرد، حدود 30 دقیقه طول می کشد. پس از انجام این عمل بدون هیچ مشکلی، فولیکول های مو شروع به ترمیم می کنند.

چرا از پی آر پی مو استفاده می شود؟ آیا PRP باعث رشد مو می شود؟

درمان پی آر پی مو به طور کلی برای احیای موهای نازک و ضعیف انجام می شود. همچنین برای افرادی که به طور ژنتیکی از ریزش مو رنج می برند، استفاده می شود. با این حال، برای افرادی که مو ندارند، درمان PRP مو باعث رشد مجدد موی شما نمی شود. استفاده از پی آر پی مو به ترمیم مو و قوی تر شدن آنها کمک می کند.

مزایای درمان مو با پی آر پی چیست؟

به لطف کاربرد پی آر پی مو، موهای ضعیف و نازک ترمیم می شوند. فولیکول های مو ضخیم تر می شود و به حجیم تر شدن مو های شما کمک می کند. از دیگر مزایای درمان پی آر پی مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محافظت از مو در برابر ریزش
  • فولیکول مو را شاداب تر می کند
  • بافت مو را ترمیم می کند
  • فولیکول های آسیب دیده مو را احیا می کند.

سوالات متداول در مورد PRP مو

پی آر پی مو در چند جلسه انجام می گیرد و در چند جلسه تاثیرات خود را نشان می دهد؟

استفاده از پی آر پی مو در 3 تا 5 جلسه و در یک دوره 2 تا 4 هفته ای کامل می شود. اگرچه استفاده از پی آر پی مو بلافاصله اثرات خود را نشان می دهد، اما تاثیر درمان 3-4 هفته بعد به طور کامل مشخص می شود.

PRP در چه مواردی استفاده می شود؟

می‌توانیم حوز های درمانی که کاربرد PRP در آنها ترجیح داده می‌شود و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد را به شرح زیر فهرست کنیم:

ریزش مو یکی از زمینه های اصلی است که از PRP استفاده می شود. رشد مو را می توان با پی آر پی تقویت کرد. علاوه بر این، برای جلوگیری از ریزش مو، می توان از تزریق پی آر پی استفاده کرد. ریزش مو با منشاء ژنتیکی که به ویژه در مردان شایع تر است، با استفاده از پی آر پی قابل پیشگیری است. این روش درمانی را می توان همراه با مزوتراپی مو استفاده نمود.

ترمیم سریع بافت عضلانی پس از عمل: از پی آر پی می توان برای ترمیم پارگی تاندون و بافت عضلانی بعد از جراحی استفاده کرد.

آسیب های تاندون: روند بهبودی پس از آسیب تاندون معمولاً کند است. به همین دلیل می توان از تزریق PRP برای غلبه بر مشکلات مزمن تاندون مانند آرنج ، التهاب تاندون آشیل در مچ پا، درد یا التهاب در تاندون کشکک زانو استفاده کرد.

استئوآرتریت (کلسیفیکاسیون): PRP را می توان به مفاصل لگن و زانوی بیماران مبتلا به استئوآرتریت تزریق کرد. مطالعات نشان داده اند که این روش در کاهش اثرات مخرب این بیماری تاثیر بسیار زیادی دارد.

جوانسازی پوست: علائم پیری که با افزایش سن و عوامل محیطی بر روی پوست مشاهده می شود، می تواند از نظر روانی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، برای این افراد می توان از تزریق پی آر پی استفاده کرد. PRP به کاهش چین و چروک پوست شما کمک می کند. علاوه بر این، PRP را می توان برای افرادی که می خواهند از شر جای زخم روی پوست خلاص شوند، استفاده کرد.

آیا مزوتراپی مو مضر است؟

مزوتراپی مو تا زمانی که هیچ مشکلی در ارتباط با شرایط حین استفاده آن وجود نداشته باشد، عوارض شدیدی ندارد. اما پس از انجام مزوتراپی مو، نسبت به نوع سوزن تزریق، ممکن است قرمزی و کبودی های کوچکی دیده شود. این علائم به ندرت اتفاق می افتد.