دکتر بامداد

پلاسما تراپی

فهرست مطالب

جوانسازی پوست با پلاسما تراپی

در برنامه‌های جوان‌سازی پوست، ما فعالیت هایی که بدن ما هنگام بهبود زخم انجام می‌دهد را شبیه سازی می‌کنیم. به عنوان مثال، در روش‌هایی مانند لیزر، لایه برداری، آسیب های خفیفی را به پوست خود وارد می کنیم و روند بهبودی آغاز می شود. در پایان این روند ، فاکتورهای رشد آزاد می شود و روند بهبودی آغاز می شود. زمانی که به بافت‌های ما آسیب می‌رسد، فرآیند ترمیم از طریق پلاکت‌ها آغاز می‌شود.

وقتی پلاکت‌های موجود در پلاسما به پوست شما تزریق می‌شوند، فاکتورهای رشد درون آن‌ها تولید کلاژن می‌کنند. روش پلاسما تراپی با گرفتن خون از بیمار شروع می شود. پلاسمای غنی از پلاکت با سانتریفیوژ تهیه می شود. در نهایت، پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به پوست تزریق می شود.

پلاسما تراپی باعث آزادسازی فاکتورهای رشد پوست می شود. فاکتورهای رشد با افزایش تولید کلاژن و اسید هیالورونیک باعث درمان مشکلات پوستی مانند چین و چروک ، جای زخم و بازسازی مجدد پوست می شود. پلاسما تراپی به صورت تزریق انجام می شود و تقریباً 20 دقیقه طول می کشد.

در چه مواردی از پلاسما تراپی استفاده می شود؟

  1. از پلاسما تراپی می‌توان بر روی قسمت‌های مختلف مانند صورت، گردن، دست‌ها، پاها، بازو و …. استفاده کرد ولی کاربرد اصلی پلاسما تراپی لیفت پوست صورت است.
  2. بلافاصله پس از کاربردهایی مانند لایه برداری لیزری از پلاسما تراپی برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی استفاده می نماییم.
  3. برای درمان چین و چروک های ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، رفع فرورفتگی، ایجاد انعطاف و لطافت پوست، پلاسما تراپی توصیه می شود.
  4. می توان از پلاسما تراپی به تنهایی در درمان ریزش مو یا به عنوان روش درمانی پشتیبان استفاده کرد.
  5. بلافاصله پس از انجام درمان پلاسما، درخشندگی پوست افزایش می یابد. اگر هر 10 تا 12 ماه یکبار تکرار شود، تاثیر این روش درمانی معادل یک اثر جوان‌ سازی دائمی است.

آیا پی آر پی به معنای جوانسازی پوست با سلول های بنیادی است؟

پلاسما تراپی سلول های بنیادی را در ناحیه ای که تزریق می شود تحریک می کند و سلول های بنیادی را قادر می سازد تا دوباره فعال شوند. هیچ سلول بنیادی در پلاسمای تزریق شده وجود ندارد، این مایع حاوی پلاکت ها و گلبول های سفید خون خود شما است. پلاسما تراپی اثر بازسازی کننده دارد و باعث جوانسازی و ترمیم بافت های آسیب دیده پوست و مو می شود.

درمان ریزش مو با پلاسما تراپی پی آر پی

برای بدست آوردن پلاسمای غنی از پلاکت از فیلتر و سانتریفیوژ استفاده می شود. پلاکت ها جدا شده در پلاسما تراپی ، تقریباً 97٪ بیشتر از حد طبیعی است. همانطور که وقتی قسمتی از بدن ما بریده می شود یا آسیب می بیند ابتدا خون منعقد می شود و سپس التیام می یابد، روش پلاسما تراپی نیز بر اساس همین سیستم عمل می کند.

 وقتی PRP و فاکتورهای رشد را مستقیماً به ریشه مو تزریق می کنیم، باعث ضخیم تر شدن مو، پرپشت شدن مو و توقف ریزش مو می شود. فاکتورهای رشد باعث افزایش تولید کلاژن و اسید هیالورونیک، تقویت فولیکول‌های مو، توقف کامل ریزش مو و ضخیم‌تر شدن مو می‌شود. پلاسما تراپی به همراه تزریق فیلر یا مزوتراپی انجام می‌شود.

کاربرد پلاسما تراپی چقدر طول می کشد؟

درمان پلاسما تراپی حدود 15 دقیقه طول می کشد. البته این بازه زمانی با توجه به شدت آسیب پوستی و دوز مصرفی پلاسما قابل تغییر است. درمان برای تقویت رشد مو کمی بیشتر طول می کشد.

پلاسما تراپی

درمان پلاسما تراپی مو در چه شرایطی موثر است؟

  1. افرادی که سابقه خانوادگی ریزش مو دارند
  2. افرادی که موهای چرب، شوره سر و خارش دارند
  3. افرادی که موهای نازک و ضعیفی دارند

این روش درمانی برای تقویت ریشه مو استفاده می شود و برای افرادی که موی کافی ندارند، توصیه نمی شود.

اثر پلاسما تراپی چه زمانی دیده می شود؟

2 هفته پس از پلاسما تراپی ، ریزش مو متوقف شده و موها دوباره بازسازی می شود. پس از 3 یا 4 برنامه پلاسما تراپی، یک اثر ماندگار مشاهده می شود. تاثیر این روش درمانی بعد از حدود سه ماه به طور کامل قابل مشاهده است.

آیا تاثیر درمان پلاسما تراپی برای ریزش مو دائمی است؟

اگر هر 12 ماه یک بار پلاسما تراپی تکرار شود، اثر درمان‌ معادل اثر جوان‌کننده دائمی است.

مزایای روش پلاسما تراپی چیست؟

نتایج مورد انتظار شما توسط روش های درمانی دیگر بسیار کوتاه است، اما نتایج پلاسما تراپی طول عمر بسیار بالایی دارند.

آیا درمان مو با پلاسما تراپی دردناک است؟

مقداری احساس سوزش خفیف وجود خواهد داشت و درد جدی احساس نمی شود.

چه کسانی نمی توانند پلاسما تراپی انجام دهند؟

پلاسما تراپی در بیماران با تعداد پلاکت کم و بیماران سرطانی انجام نمی شود. بیمارانی که مشکل انعقاد خون دارند، نباید از این روش درمانی استفاده نمایند.

به دلیل این که نمی توانیم تفاوت زیادی در کاربردهای انجام شده در پلاسما تراپی با PRP مشاهده کنیم، پلاسما تراپی را بیشتر برای جوانسازی پوست و درمان ریزش مو ترجیح می دهیم.