دکتر بامداد

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

فهرست مطالب

میکرونیدلینگ

کاربردها میکرونیدلینگ از سوزن‌های استریل، نازک و بسیار تیز با طول‌ 0.5 تا 2.5 میلی‌متر بر روی سطح پوست استفاده می کند. با استفاده از این کاربرد، سوزن ها به شکل کانال های میکروسکوپی که به درم امتداد می یابند آسیب می رسانند.

این آسیب‌ها که با استفاده از آن ایجاد می‌شوند، مکانیسم بهبودی خود پوست را فعال می‌کنند، بافت‌های حمایتی مانند کلاژن را افزایش می‌دهند و پوست را بازسازی می‌کنند. علاوه بر این، کانال های میکروسکوپی اجازه می دهد تا داروها روی پوست اعمال شوند تا سریعتر و عمیق تر برسند.

زمینه های استفاده از میکرونیدلینگ

 1. جوانسازی پوست
 2. درمان لک های پوستی
 3. درمان اسکار آکنه
 4. کاهش و از بین بردن منافذ بزرگ روی پوست
 5. کاهش ظاهر ترک خورده پوست
 6. درمان افتادگی پوست در بازو و شکم
 7. درمان آکنه و اسکار
 8. درمان پوست آسیب دیده به دلیل آفتاب سوختگی
 9. درمان طاسی و ریزش مو
 10. استفاده در مشکلات ناحیه چشم (مانند کبودی و کیسه)
 11. چروک های خفیف و افتادگی در نواحی گردن و دکلته
 12. در درمان استریا
 13. درمان خطوط ریز و چین و چروک
 14. درمان اسکار (ترمیم جای زخم)
 15. در زگیل های مقاوم به درمان

هدف از کاربرد میکرونیدلینگ

در برنامه های Micro Needling، هدف باز کردن هزاران میکروکال (میکرو سوراخ) در اعماق پوست با سوزن های بسیار کوچک است. این میکروکانال ها در 10-15 دقیقه شروع به بهبود می کنند و پس از 24-72 ساعت کاملا بسته می شوند.

آسیب های کوچک ناشی از میکروکانال های روی پوست، مکانیسم درمانی پوست را فعال می کند.  این روند بهبودی باعث افزایش تولید کلاژن و الیاف الاستین می شود که به پوست حجم بیشتری می بخشد و منجر به بازسازی عمیق پوست می شود.

این میکروکانال ها سرعت جذب داروها، لوازم آرایشی و سرم هایی را که روی سطح پوست اعمال می شود، افزایش می دهند. میکرونیدلینگ پوست اثر لایه برداری دارد.

میکرونیدلینگ را می توان به تنهایی یا همراه با اسید هیالورونیک، عوامل لایه بردارو سرم های رشد استفاده کرد. تعداد جلسات به صورت 4 الی 8 جلسه و با فاصله زمانی 1-4 هفته برنامه ریزی می شود.

میکرو نیدلینگ چگونه عمل می کند؟

در طول درمان، صدها کانال ریز روی پوست باز می‌شود در حالی که دستگاه میکرونیدلینگ روی پوست حرکت می‌کند. هنگامی که دستگاه از یک ناحیه 15 بار عبور داده شود، 250 الی 500 سوراخ باز می شود. کانال های میکرو که توسط میکرو سوزن ها تشکیل می شوند توسط پوست به عنوان زخم شناخته می شوند. عوامل رشد طبیعی پوست باعث تولید کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک می‌شود. در نتیجه بازسازی پوست در آن ناحیه رخ می دهد.

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود؟

قبل از برنامه میکرونیدلینگ می توان از کرم های بی حس کننده موضعی استفاده کرد. دستگاه میکرونیدلینگ تقریباً 20 بار به صورت مستقیم، عمودی و مایل از ناحیه تحت درمان عبور داده می شود. ممکن است خونریزی های کوچکی مشاهده شود. لوسیون ها و کرم های جوان کننده پوست را می توان در حین یا بعد از عمل استفاده کرد.

اثربخشی این فرآیند را می توان با استفاده از محصولاتی که بازسازی پوست را تحریک می کنند، افزایش داد. میکرو نیدلینگ فرآیند بسته به منطقه کاربرد به طور متوسط 15-20 دقیقه طول می کشد.

چه عواملی اثربخشی میکرونیدلینگ را تعیین می کند؟

طول سوزن های مورد استفاده در این درمان اهمیت بسیار زیادی دارد. از میکرو سوزن های 1 میلی متری برای جوانسازی پوست، درمان لکه، درمان ترکو کاهش منافذ استفاده می شود. در درمان آکنه و اسکار از میکرو سوزن هایی با طول 1.5-2 میلی متر استفاده می شود.

بعد از میکرو نیدلینگ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پس از میکرونیدلینگ، ممکن است قرمزی روی پوست ایجاد شود که می تواند 2-3 روز طول بکشد. باید برای چند روز مراقب  تابش نور خورشید باشید. روز بعد از عمل می توانید به زندگی روزمره خود بازگردید.

آیا می توان از میکرو نیدلینگ همراه با سایر روش های جوانسازی پوست استفاده کرد؟

روش میکرو نیدلینگ را می توان با سایر روش های جوانسازی پوست ترکیب کرد. اثربخشی درمان را می توان با لایه برداری شیمیایی، لیزر فرکشنال، اسید هیالورونیک، پی آر پی و مزولیفت افزایش داد.

آیا میکرونیدلینگ عوارض جانبی دارد؟

پس از این درمان هیچ عارضه جانبی وجود ندارد. اگر درمان بیش از حد روی پوست تیره و لکه دار انجام شود، ممکن است لکه ها افزایش یابد. تشکیل اسکار پس از استفاده بیش از حد از سوزن های بلند در نواحی فوق استخوانی گزارش شده است. البته باید به این واقعیت اشاره کنیم که انجام این روش درمانی زیر نظر یک متخصص انجام می شود.

چه افرادی نمی توانند از میکرونیدلینگ استفاده کنند؟

میکرونیدلینگ در دوران بارداری و شیردهی، در صورت وجود عفونت پوستی و در افرادی که تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند، اعمال نمی شود.

میکرونیدلینگ را می توان با محصولات جوان کننده پوست دو بار در هفته استفاده کرد. قبل از عمل، دستگاه باید با آب گرم تمیز شود. شما می توانید با گرفتن وقت ملاقات در مرکز زیبایی بامداد میکرونیدلینگ را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید.