دکتر بامداد

مزوتراپی

مزوتراپی

فهرست مطالب

مزوتراپی

مزوتراپی روش درمانی است که با استفاده از سوزن به لایه میانی پوست، نفوذ می کند. به فرآیند تزریق آمینو اسیدها، مواد معدنی، آنزیم ها و ویتامین ها به لایه میانی پوست به کمک این سوزن ها، مزوتراپی می گویند.

مزوتراپی را می توان برای همه افراد سالم بالای 18 سال اعمال کرد. با این حال، افرادی نیز هستند که برخی از بیماری ها را دارند که مزوتراپی را نمی توان برای آنها اعمال کرد یا شرایطی دارند که مانع از اعمال آن می شود. مزوتراپی حوزه کاربرد بسیار وسیعی دارد. عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامتی، سن، ویژگی های فیزیکی، نیاز، شرایطی هستند که محتوای تزریقی مزوتراپی را تغییر می دهند.

مزوتراپی چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی با استفاده از سوزن های بسیار ظریف و چند محلول مخصوص در لایه میانی پوست در ناحیه مربوطه انجام می شود. این یک روش درمانی برای زیبایی پوست و تنظیم گردش خون است. قبل از استفاده از مزوتراپی، ابتدا معاینه فیزیکی انجام می شود. پس از معاینه فیزیکی بیمار، تشخیص قطعی در مورد بیماری داده می شود. سوزن های یکبار مصرف به طور انحصاری برای هر بیمار استفاده می شود و محلول های مناسب برای بیمار در آن ناحیه اعمال می شود. تزریق زاویه دار توسط پزشک در لایه میانی در ناحیه ای که نیاز به درمان است، انجام می شود.

درمان مزوتراپی

مقدار بسیار کمی از محلول به این ناحیه که تزریق انجام می شود تزریق می شود. با توجه به نیاز منطقه می توان جلسات مزوتراپی بیشتری را انجام داد. این یک روش درمانی سرپایی است که اکثراً نیازی به پانسمان بعد از استفاده ندارد. در صورت عدم بروز عوارض جانبی، بیمار به راحتی می تواند پس از استفاده به زندگی عادی خود ادامه دهد.

انواع مزوتراپی:

سه نوع مختلف مزوتراپی با توجه به تکنیک تزریقی وجود دارد که عبارتند از مزوتراپی نقطه به نقطه، مزوتراپی پوست فوقانی و مزوتراپی جامع.

علاوه بر این مزوتراپی با توجه به ناحیه مورد نظر به انواع مختلفی مانند مزوتراپی مو، مزوتراپی صورت و مزوتراپی بدن تقسیم می شود.

مزوتراپی چه مزایایی دارد؟

مزوتراپی به از بین بردن بسیاری از مشکلات مانند ترک ، چین و چروک ، لکه های ناشی از نور خورشید، لکه های پوستی، مشکلات پوستی و سلولیت در نواحی که استفاده می شود، کمک می کند. این یک روش درمانی به ویژه برای افرادی که مشکل طاسی دارند ، استفاده می شود.

مزو باعث رشد مجدد مو در ناحیه طاس می شود. درد حاد یا درد مزمن را در هر قسمت از بدن شما تسکین می دهد. برای برخی از مشکلات عروقی و آسیب هایی که در حین انجام ورزش رخ می دهد، مفید باشد.

مزوتراپی را می توان برای چه کسانی اعمال کرد؟

مزوتراپی را می توان برای افراد بالای 18 سال، بسته به ناحیه تحت درمان و وضعیت سلامتی فرد، اعمال کرد. صلاحیت فرد با انجام غربالگری های سلامت مشخص می شود. مزو برای زنان باردار، مادران شیرده و افرادی که سکته کرده اند، قابل استفاده نیست.

عوارض کاربرد مزوتراپی

مزوتراپی مانند هر روش پزشکی عوارض جانبی دارد. عوارض جانبی که پس از استفاده از مزوتراپی رخ می دهد، معمولاً طولانی نیست. عوارض جانبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از بیماران هیچ گونه عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. برخی از داروهایی که در حین مزوتراپی استفاده می شوند، می توانند باعث واکنش های آلرژیک در افراد شوند.

به منظور جلوگیری از بروز واکنش های آلرژیک، واکنش های پوستی باید دقیقاً 24 ساعت قبل از انجام مزوتراپی با استفاده از دارو در ناحیه کوچکی از سطح پوست انجام شود. عوارض جانبی که پس از استفاده از مزوتراپی مشاهده می شود به شرح زیر است:

 1. حالت تهوع
 2. استفراغ
 3. اسهال
 4. تورم پوست
 5. حساسیت پوست
 6. احساس خارش و سوزش روی پوست
 7. قرمزی در سطح پوست
 8. کبودی روی سطح پوست
 9. افرادی که پوست بسیار حساسی دارند ممکن است واکنش هایی مانند بثورات پوستی داشته باشند.
 10. ممکن است نقاط تیره ای در ناحیه ای که مزوتراپی انجام می شود وجود داشته باشد.

پس از مزوتراپی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

قطعاً نباید قبل و بعد از مزو از هیچ دارویی با اثرات رقیق کننده مانند آسپرین استفاده کنید. در 15-10 ساعت اول پس از استفاده از مزوتراپی، ناحیه مورد استفاده نباید با آب تماس پیدا کنید.

در دو روز اول پس از اعمال مزوتراپی، فرد نباید حرکات ورزشی سنگینی انجام دهد. در 15-10 ساعت اول پس از مزوتراپی نباید از آرایش روی پوست استفاده کرد. قبل و بعد از مزوتراپی نباید از داروهای ضد التهاب استفاده کرد.

قبل و بعد از استفاده از مزوتراپی باید به تغذیه خود توجه وِژه ای داشنه باشیم. الکل، کافئین، سیگار و غذاهای پر پروتئین نباید مصرف شود. به منظور جلوگیری از تورم، کبودی و قرمزی ، باید روی ناحیه و اطراف آن کمپرس سرد اعمال شود.

ناحیه ای که مزوتراپی در آن اعمال می شود نباید خارش داشته باشد. نباید به این ناحیه فشار وارد کرد. حتی الامکان نباید آن ناحیه را لمس کرد تا آن ناحیه دچار عفونت نشود.

تمام توصیه های پزشک باید مورد توجه قرار گیرد و هر یک از آنها باید به دقت انجام شود.

قیمت برنامه مزوتراپی

قیمت مزوتراپی با توجه به عوامل زیادی از جمله مرکز زیبایی که مزوتراپی را انجام می دهد، پزشکی که برنامه را انجام می دهد، مواد مورد استفاده در برنامه، نوع درمان، منطقه درمان، تهداد جلسات درمان، مدت زمان درمان، منطقه ای که انجام می شود، متفاوت است.

قیمت روش مزوتراپی که برای اهداف زیبایی استفاده می شود همیشه قیمت بالاتری نسبت به کاربرد مزوتراپی برای اهداف درمانی دارد.

مرکز زیبایی هایی که لزوما دارای مجوز برای تجویز داروهای مزوتراپی هستند. هرگز نباید سلامت خود را به مرکز زیبایی که مجاز به انجام آن روش درمانی نیست بسپارید.

مزوتراپی در چه شرایطی قابل استفاده نیست ؟

در برخی موارد استفاده مزوتراپی توصیه نمی شود. شرایطی که مزوتراپی توصیه نمی شود:

 1. زنان حامله
 2. مادران شیرده
 3. افرادی که در گذشته سکته مغزی کرده اند
 4. بیماران دیابتی که مجبور به استفاده از انسولین هستند
 5. بیماران سرطانی
 6. بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی خون
 7. افرادی که به هر یک از مواد مورد استفاده در میکرواینجکشن حساسیت دارند
 8. افراد مبتلا به کهیر

استفاده از مزوتراپی در افراد مبتلا به بیماری قلبی که با استفاده از بیش از یک دارو درمان می شوند، توصیه نمی شود.