دکتر بامداد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

فهرست مطالب

لیزر موهای زائد

موهای ناخواسته روی بدن یک مشکل زیبایی برای زنان و مردان است. رشد مو های زائد می تواند به دلیل ارثی، هورمونی یا داروهای مورد استفاده باشد. با موم، تیغ، نخ، موچین و موبرهای شیمیایی که امروزه برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شود، نمی توان یک نتیجه دائمی به دست آورد. اما با استفاده از لیزر به راحتی از شر این مو های زائد خلاص می شویم. هدف از اپیلاسیون لیزری، اختلال در عملکرد سلول های بنیادی تولید کننده مو است. انرژی حرارتی بالا و ناگهانی که در اثر جذب پرتو لیزر ایجاد می شود، به سلول های بنیادی تولید کننده مو آسیب می رساند.

انواع لیزر موهای زاید

3 نوع لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شود. قبل از اپیلاسیون، پزشکان متخصص باید با ارزیابی ساختار پوست و مو تصمیم بگیرند که کدام روش لیزری برای شما مناسب است. با انجام این ارزیابی میزان موفقیت اپیلاسیون افزایش می یابد و عوارض جانبی نیز کاهش می یابد.

لیزر دایود موهای زائد

“لیزر دایود” یک روش لیزری با هدف کاهش موهای زائد است و از آنجایی که طول موج لیزر دایود نسبت به سایر روش های لیزری بیشتر است، حتی در پوست های زخیم نیز نتایج تاثیر گذاری حاصل می شود.

لیزر دایود دارای طول موج 810 نانومتر است. این طول موج بیشتر از لیزر الکساندرایت به داخل پوست نفوذ می کند. از آنجایی که لیزر دایود دارای طول موج طولانی تری است، می توان آن را به راحتی روی پوست تیره نیز اجرا کرد.

لیزر موهای زائد الکساندرایت

لیزر الکساندرایت فقط برای پوست های روشن قابل استفاده است. در افراد دارای پوست تیره استفاده از این لیزر احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. استفاده از لیزر الکساندرایت در نواحی مانند صورت و گردن می تواند باعث افزایش ریزش مو شود. استفاده از آن در این نواحی حتی اگر نوع پوست روشن باشد توصیه نمی شود.

لیزر الکساندرایت به خوبی توسط ملانین نگهداری می شود. بنابراین فقط برای پوست های روشن قابل استفاده است. این سیستم لیزر در افرادی که به درستی انتخاب شده اند نتایج بسیار خوبی می دهد. با این حال، می تواند باعث رشد مو به جای کاهش مو در مناطق پرخطر مانند صورت شود. نواحی پشت، شانه و بازو از جمله مناطقی هستند که کارایی این لیزر در آنها کم است.

لیزر موهای زائد Nd Yag

این سیستمی است که برای انواع پوست بسیار تیره توسعه یافته است، روش درمانی دردناکی است و در مقایسه با دو لیزر دیگر، استفاده از این لیزر محدود است. این لیزری است به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

مناطق استفاده از روش اپیلاسیون لیزر

روش اپیلاسیون لیزر با ارزیابی پزشک متخصص با معاینه ناحیه تحت درمان شروع می شود. سپس فرآیند درخواست شروع می شود. انتخاب نوع لیزر مناسب در لیزر اپیلاسیون بسیار مهم است. پس از تعیین دستگاه لیزر اپیلاسیون و دوز مناسب، فرآیند لیزر اپیلاسیون آغاز می شود.

موفقیت فرآیند لیزر موهای زائد به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب دستگاه

اولین گام برای یک برنامه موفق لیزر اپیلاسیون، انتخاب دستگاه مناسب است.

رنگ پوست

رنگ روشن پوست فردی که تحت درمان قرار می گیرد مزیتی بزرگ در کاربرد اپیلاسیون اسن. زیرا افزایش دوز در پوست های روشن به راحتی انجام می شود. هر چه دوز لیزر بیشتر باشد، نتایج بهتری بدس خواهد آمد.

رنگ مو

در کاربردهای لیزر اپیلاسیون، راندمان موهای ضخیم بیشتر است. به همین دلیل هر چه موهای تیره تر باشد لیزر اپیلاسیون موفقیت آمیزتر خواهد بود.

ناحیه ای که اپیلاسیون در آن انجام خواهد شد

یکی از سخت ترین نواحی در اپیلاسیون ناحیه صورت است. برای ناحیه صورت، لیزرهای دایود ایده آل ترین انتخاب هستند. لیزر الکساندرایت نباید در ناحیه صورت ترجیح داده شود. زیر بغل، اندام تناسلی و ساق پاها مناطقی هستند که بهترین پاسخ را به اپیلاسیون لیزری می دهند.

جنسیت

زنان برای لیزر موهای زائد گزینه مناسب تری هستند. میانگین میزان موفقیت برای مردان کمتر از زنان است. اگر زنان به دلایل هورمونی رشد مو داشته باشند، باید این بیماری را درمان کرد.

قبل از لیزر موهای زائد چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

حداقل یک ماه قبل از لیزر اپیلاسیون، نباید از اپیلاتور، موچین و نخ استفاده کرد. تا 1 تا 1.5 ماه قبل از لیزر اپیلاسیون نباید برنزه شوید یا به سولاریوم بروید. داروهای مصرفی قبل از لیزر اپیلاسیون و کلیه بیماری های شناخته شده به ویژه بیماری های پوستی باید به پزشک اطلاع داده شود.

چه نوع آماده سازی برای لیزر موهای زائد انجام می شود؟

قبل از لیزر اپیلاسیون، ناحیه مورد نظر با دستمال مرطوب پاک می شود. موهای ناحیه با ریش تراش کوتاه می شوند. به منظور جلوگیری از اتلاف وقت در جلسات بعد از جلسه اول، فرد می تواند از 3 روز قبل فرآیند کوتاه کردن را خودش انجام دهد.

لیزر اپیلاسیون چگونه انجام می شود؟

دستگاه لیزر با هندپیس روی پوست اعمال می شود. ناحیه ای با قطر 15 میلی متر اسکن می شود. افرادی که لیزر اپیلاسیون را انجام می دهند باید در طول این فرایند از عینک محافظ استفاده کنند.

حرارتی که به ریشه مو منتقل می شود، ریشه مو را در چند میلی ثانیه از بین می برد. در این لحظه احساس سوزن سوزن شدن خفیفی احساس می شود، تورم و قرمزی در فولیکول های مو مشاهده می شود. این علائم نشان می دهد که ریشه مو تحت تأثیر قرار گرفته. به لطف خنک کننده تماسی دستگاه ، از پوست در مقابل حرارت محافظت می شود.

مراقبت پس از لیزر موهای زائد

  1. پس از لیزر اپیلاسیون، خنک کردن ناحیه با یخ در فواصل زمانی 15-20 دقیقه باعث شل شدن پوست، کاهش قرمزی و تورم می شود.
  2. مرطوب کردن ناحیه اپیلاسیون با مرطوب کننده ، بهبودی سریع پوست را تضمین می کند.
  3. در 24 ساعت اول پس از اپیلاسیون با لیزر، ناحیه تحت درمان نباید با آب بسیار داغ تماس داشته باشد.
  4. ورزش های سنگین که باعث ایجاد تعریق و فشار در ناحیه اپیلاسیون می شود را نباید انجام داد.

چند جلسه لیزر اپیلاسیون انجام می شود؟

انجام متوسط 6 جلسه لیزر اپیلاسیون نتیجه موفقیت آمیزی را به همراه دارد. میانگین تعداد جلسات برای رشد موهای صورت 10 جلسه است.