دکتر بامداد

تزریق چربی

تزریق چربی

فهرست مطالب

تزریق چربی

تزریق چربی یک مداخله زیبایی است که نه تنها در صورت بلکه در قسمت های مختلف بدن نیز قابل اجرا است. هدف از این روش اصلاح تغییر شکل هایی است که به هر دلیلی روی پوست ایجاد می شود. این روش زیبایی برای قسمت های مختلف مانند لب، گونه، سینه و … در کلینیک زیبایی بامداد صورت می گیرد.

تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

تزریق چربی معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود. گاهی اوقات می تواند تحت بیهوشی عمومی نیز انجام شود. به عنوان مثال در طی فرآیند لیفت صورت ، چربی های گرفته شده از بدن شما با استفاده از برخی فرآیندهای خاص (شستشو، سانتریفیوژ) به ناحیه مورد نظر تزریق می شوند. از آنجایی که در طی این روش هیچ برشی ایجاد نمی شود، هیچ اثری از زخم روی صورت شما ایجاد نمی شود.

آیا تزریق چربی روش درمانی دائمی هست؟

هر چه سلول های چربی منتقل شده به محل جدید خود سالم تر باقی بمانند، تزریق چربی دائمی تر خواهد بود. به لطف تکنولوژی، چربی های استخراج شده را می توان بدون تماس با هوا به ناحیه مورد نظر تزریق کرد. به این ترتیب از دست دادن بافت کمتر است و زمان ماندگاری چربی ها نیز افزایش می یابد.

به همین دلیل است که تزریق چربی نسبت به فرآیندهای تقویتی که در آن از مواد پرکننده حاوی اسید هیالورونیک استفاده می شود، ماندگاری بیشتری دارند. میزان زنده ماندن سلول های چربی به مواد مورد استفاده، نحوه گرفتن چربی و انتقال چربی بستگی دارد. به طور متوسط ​​40 درصد چربی های انتقال یافته پس از 6 ماه می توانند حجم مورد نظر را حفظ کنند. بنابراین در برخی موارد ممکن است نیاز به تزریق مجدد چربی باشد. شانس موفقیت تزریق چربی در قسمت غیر فعال بدن بیشتر است. به عنوان مثال، تزریق چربی در ناحیه گونه موفقیت آمیزتر است، اما در نواحی فعال مانند پاها می تواند موفقیت کمتری داشته باشد.

تزریق چربی بیشتر در چه قسمت هایی انجام می شود؟

متداول ترین ناحیه تزریق چربی صورت است. در ادامه ، مناطقی را که بیشترین تزریق چربی در آن انجام می شود را فهرست کرده ام:

تمام یا بخشی از صورت:

 • می توان از چربی برای افزایش حجم لب ها، از بین بردن چین و چروک های عمیق و حجیم شدن استخوان گونه ها استفاده کرد.
 • تزریق برای ایجاد برجستگی جانبی روی باسن استفاده می شود. با تزریق چربی به این ناحیه کمر باریکتر به نظر می رسد.
 • در صورت عدم تقارن سینه، به خصوص تزریق چربی زیر سینه کوچک باعث ایجاد تقارن در سینه ها می شود.
 • تزریق چربی به پشت دست، چین و چروک های این ناحیه را پنهان می کند.
 • پر کردن حفره هایی که بعد از تصادف یا جراحی روی بدن یا صورت ایجاد می شود.
 • همچنین چربی ها اغلب برای اصلاح شکل باسن و اصلاح ناهنجاری های لیپوساکشن انجام می شود.

تزریق چربی به صورت

هنگامی که بافت چربی زیر پوست در ناحیه صورت کاهش می یابد، پوست خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد. بنابراین، چین و چروک ظاهر می شود. جایگزینی بافت چربی از دست رفته ، این مشکل تا حد زیادی برطرف می کند. تزریق چربی به صورت یکی از رایج ترن روش های فیلر است.

تزریق چربی صورت در چه قسمت هایی از صورت انجام می شود:

تزریق چربی به صورت را می توان در برخی از نواحی به شکل موضعی و یا در کل صورت استفاده نمود. به طور کلی، ممکن است در افرادی که در سنین پایین وزن کم کرده اند یا در افرادی که دچار فرآیند پیری زودرس شده اند، تزریق چربی نیاز داشته باشیم. تزریق چربی به صورت در نواحی مقابل انجام می شود:

 • گونه
 • زیر چشم
 • نازولبیال (خط بینی تا دهان)
 • خطوط بین ابروها
 • ناحیه لب بالایی
 • ناحیه لب پایین
 • خطوط میمیک پیشانی
 • ناحیه پیشانی

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی

برای بزرگ کردن سینه می توان از تزریق چربی استفاده کرد. به خصوص در خانم هایی که نمی خواهند سینه مصنوعی داشته باشند، اگر چربی کافی در ناحیه کمر، باسن و شکم وجود داشته باشد، نتایج بسیار رضایت بخش خواهد بود. تزریق چربی به سینه ظاهری بسیار طبیعی به سینه های شما می دهد. اگر بعد از 1 سال یک جلسه دیگر انجام شود، این روش درمانی طول عمر بیشتری خواهد داشت. لازم به ذکر است که این روش درمانی باید توسط یک متخصص انجام شود، زیرا در صورت عدم موفقیت در تزریق چربی و یا عفونت باعث مشکلات سلامتی شدیدی می شود.

تزریق چربی چقدر طول می کشد؟

تزریق چربی حدود 30 الی 60 دقیقه طول می کشد. تزریق با بی حسی موضعی در نواحی مانند صورت و دست ها انجام می شود. به دلیل این که میزان چربی مورد نیاز در نواحی بزرگ مانند سینه، باسن و پاها زیاد است، انجام بیهوشی عمومی در این موارد مناسب تر است. با استفاده از داروهای آرام بخش می توان راحتی بیمار را افزایش داد. اگرچه به عنوان یک روش ساده دیده شود، اما محیط باید کاملاً استریل باشد زیرا شامل مراحل زیادی است.

آیا می توان سلول های چربی را ذخیره کرد؟

چربی اضافی را می توان در لوله های استریل در محیط مناسبی ذخیره کرد. چنین اقداماتی باعث کاهش موفقیت در تزریق چربی و افزایش احتمال عفونت می شود.

قبل از انجام عمل چه چیزی باید در نظر گرفته شود؟

10 روز قبل از عمل باید از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کرد. علاوه بر این، در صورت وجود اختلالات در سلامتی بیمار، باید به پزشک معالج اطلاع داده شود.

مدت بستری شدن در بیمارستان چقدر است؟

هنگامی که تزریق چربی با بی حسی موضعی انجام می شود، نیازی به بستری شدن نیست. با بیهوشی عمومی می توان بیمار را در همان روز ترخیص کرد. از آنجایی که تزریق چربی باسن و سینه به انتقال چربی بیشتری نیاز است، بهتر است یک شب در بیمارستان بستری شوید.

بعد از عمل چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

به منظور کاهش تورم در ناحیه تزریق چربی، استفاده از کمپرس سرد توصیه می شود. به خصوص در دو روز اول، تورم در ناحیه جراحی کاملا طبیعی است. بهبودی تزریق به ناحیه لب ممکن است بیشتر طول بکشد و تورم ممکن است گاهی اوقات بیش از حد باشد. ناحیه تزریق چربی را می توان روز بعد از عمل شستشو داد و می توان از کرم مرطوب کننده استفاده کرد. بعد از 4 الی 5 روز، یک ماساژ سبک در این ناحیه به پراکندگی تورم کمک می کند.

مزیت تزریق چربی چیست؟

 • مطلقاً هیچ عوارض جانبی ندارد.
 • حداقل 30 درصد چربی در محل تزریق باقی می ماند.
 • می توان این روش درمانی را بارها و بارها انجام داد.
 • پس از چندین بار تزریق چربی، ماندگاری آن دائمی می شود.