دکتر بامداد

بوتاکس

فهرست مطالب

بوتاکس

عوامل زیادی مانند افزایش سن، استرس، نور خورشید، سیگار، آلودگی هوا و یائسگی باعث افزایش چین و چروک پوستی می شوند. پیری اجتناب ناپذیر است، اما کاهش اثرات آن بر عهده خود ما هست. تزریق بوتاکس در مرکز زیبایی بامداد یکی از بهترین و راحت ترین روش های جلوگیری از چین و چروک و پیری زودرس است.

بوتاکس چگونه انجام می شود؟ بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک پروتئین پزشکی است که از باکتری “کلستریدیوم بوتولینوم” به دست می آید. این پروتئین در گذشته برای درمان بیماری های چشمی و عصبی استفاده می شد. با پیشرفت علم از بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت و ساخت لوازم آرایشی مختلف استفاده می شود. تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی غیر جراحی برای از بین بردن چین و چروک های متوسط و عمیق پذیرفته شده است. بوتاکس در سال های 2002 و 2003 توسط انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی آمریکا به عنوان “محبوب ترین روش درمانی” در بین روش های زیبایی غیرجراحی شناخته شد.

بوتاکس برای درمان چه مشکلاتی استفاده می شود؟

سال‌هاست که بوتاکس در درمان مشکلات عضلانی اسپاستیک و در درمان بیماری‌های چشمی مانند استرابیسم استفاده می‌شود. در درماتولوژی به ویژه برای کاهش چین و چروک پوستی و کنترل تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) که در برخی افراد دیده می شود، استفاده می شود.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

با انقباض ماهیچه های کوچک زیر پوست در حین حرکاتی مانند اخم کردن، صحبت کردن، خندیدن و … چین و چروک میمیک صورت شکل می گیرد. انقباض این ماهیچه ها به مرور زمان روی پوست تاثیر می گذارد و چین و چروک های دائمی ایجاد می شود. بوتاکس با مسدود کردن مسیر در اعصاب و جلوگیری از انقباض عضلانی، چین و چروک صورت را از بین می برد. این مشکلات جزئی را می توان با بوتاکس اصلاح کرد. با گذشت زمان، خطوط صورت عمیق تر می شوند و درمان بوتاکس به تنهایی نمی تواند نتیجه بخش باشد.

بوتاکس برای چه کسانی قابل اجرا است؟

بوتاکس را می توان برای افراد بین 18 تا 65 سال اجرا کرد. این روش درمانی به ویژه برای درمان چین و چروک صورت و گردن کاربرد بسیار زیادی دارد. استفاده از این روش درمانی برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

بوتاکس چگونه اجرا می شود؟

اگر قصد انجام بوتاکس را دارید، باید انتظارات و نگرانی های خود را با پزشک در میان بگذارید. پزشک شما نتایجی را که با این درمان قابل دست یابی است با شما به اشتراک می گذارد تا موفقیت درمان تضمین شود. درمان با توجه به ساختار عضلانی و ویژگی های پوستی بیمار برنامه ریزی می شود.

  • قبل از تزریق بوتاکس از کرم بی حس کننده موضعی استفاده می شود تا هیچگونه ناراحتی و دردی احساس نکنید.
  • بوتاکس با سوزن های بسیار ظریف به نقاط تعیین شده با در نظر گرفتن ساختار عضلانی بیمار تزریق می شود.
  • طول مدت درمان معمولاً 10-15 دقیقه طول می کشد و حداقل ناراحتی در طول استفاده احساس می شود.
  • دارو فقط در محل تزریق تاثیر گذار است و وارد گردش خون نمی شود.

بوتاکس بیشتر در چه مناطقی از صورت استفاده می شود؟

  • خطوط افقی روی پیشانی
  • خطوط بین دو ابرو
  • خطوط کانتور چشم
  • خطوط اطراف دهان
  • خطوط گردن

بوتاکس

 

چه زمانی بیمار پس از بوتاکس به فعالیت عادی خود باز می گردد؟

بیمار بلافاصله پس از تزریق می تواند به فعالیت عادی خود بازگردد. حتی انجام ورزش نیز مانعی ندارد.

آیا بعد از شروع درمان بوتاکس باید آن را ادامه دهم؟

پس از شروع درمان نیازی به ادامه درمان بوتاکس نیست، حتی پس از از بین رفتن اثر درمان، خطوط صورت به مدت طولانی به تراکم قبلی خود بر نمی گردند.

اگر برنامه درمانی ادامه پیدا کند، نتایج موفقیت‌آمیزتری به دست می آید. خطوط عمیق صورت به تدریج کمتر می شود و از ایجاد چین و چروک جدید جلوگیری می شود.

آیا زمانی که بوتاکس می زنم حالتی غیرطبیعی روی صورت من ایجاد می شود؟

این شایع ترین سوال بیمارانی است که برای اولین بار از بوتاکس استفاده می نمایند. اگر نگرانی خود را در این مورد با پزشک خود در میان بگذارید، دوز درمانی شما بر این اساس تغییر می کند و حالت چهره طبیعی تری برای شما در نظر گرفته می شود.

آیا درمان بوتاکس در سنین پایین بهتر است یا در سنین بالاتر؟

سن خاصی برای شروع این درمان وجود ندارد. نسبت به ساختار عضلانی و پوست بیمار، ممکن است نیاز به استفاده از بوتاکس در سنین بسیار پایین نیز وجود داشته باشد یا این نیاز در سنین بالا وجود نداشته باشد.

برای درمان چین و چروک سطحی اقدام به موقع روند درمان شما را آسان تر می کند. برای درمان مشکلات عمیق که با افزایش سن ایجاد می شود نیاز به لیزر و روش های درمانی دیگر خواهید داشت.

عوارض احتمالی بوتاکس چیست؟

هنگامی که این روش درمانی توسط متخصصان آموزش دیده اجرا می شود، احتمال بروز عوارض جانبی تقریباً صفر است. ممکن است کبودی ، قرمزی ، سردرد و به ندرت شکایاتی شبیه آنفولانزا وجود داشته باشد. این علائم پس از 48 ساعت به طور کامل رفع می شود. پس از تزریق بوتاکس ناحیه تحت درمان را نباید مالش داد، سر را باید صاف نگه داشت و از ورزش های سنگین اجتناب کرد.